Nový lídr evropských socialistů je proti „dvourychlostní Evropě“

Sergej Stanišev, nový lídr PES; zdroj: CreativeCommons.org; autor: Vladimir Petkov.

Sergej Stanišev, předseda Bulharské socialistické strany (BSS), byl ve čtvrtek (24. listopadu) zvolen novým předsedou panevropské Strany evropských sociálních demokratů (PES). Bývalý bulharský premiér prohlásil, že evropské strany levého středu, které PES sdružuje, nesouhlasí s projektem vícerychlostní Evropy, kdy dvě až tři země rozhodují za ostatní.

Pětačtyřicetiletý Sergej Stanišev nahradil v čele evropských socialistů (PES) bývalého dánského premiéra Poula Nyrupa Rasmussena, který byl lídrem této evropské strany téměř osm let a nedávno z tohoto postu odešel ze zdravotních důvodů (EurActiv 22.11.2011).

Stanišev zůstane ještě v čele strany do nejbližšího kongresu PES, který se uskuteční příští podzim v Bukurešti a kde bude zvolen na dvou a půlleté období řádný lídr.

Podle nepsaných pravidel by ideální předsedas PES měl mít silné postavení ve své vlastní zemi – v nejlepším případě by se mělo jednat o bývalého premiéra, který má zkušenosti s evropskými summity a má zájem o dění v EU. V neposlední řadě by měl mluvit plynně anglicky.

Stanišev všechna tyto pravidla splňuje. Jako bulharský premiér mezi lety 2005 a 2009 dovedl svou zemi v roce 2007 ke vstupu do EU.

Při pátečním rozhovoru s novináři Stanišev neskrýval skutečnost, že pro něj bylo Rasmussenovo doporučení na tuto pozici překvapením. Následně dodal, že tento nový úkol pro něj bude „velkou výzvou“, protože si uvědomuje úspěchy svého předchůdce, který dokázal přeměnit evropské socialisty z unie politických stran na „opravdovou evropskou stranu“.

Domácí výzvy

Sergej Stanišev nicméně dodal, že se nehodlá vzdát ani národní politiky. Jeho Bulharská socialistická strana (BSS) si vedla nečekaně dobře  v nedávných prezidentských volbách, kdy její kandidát získal 47,4 % hlasů.

Na otázkou EurActivu, co jsou v současné době jeho priority, Stanišev odpověděl, že především právě národní strana BSS. V roce 2001, kdy se tento bulharský politik postavil do jejího čela, byli bulharští socialisté označováni nálepkou „bývalí komunisté“. Staniševovo zvolení do čela PES ale značí, že tomu už tak není.

„Upřímně, tenkrát jsem ani nesnil o tom, že by se Bulhar mohl někdy stát předsedou PES. Je to velké znamení,“ řekl Stanišev.

Podle jeho názoru fakt, že byl do čela jedné z nejsilnějších panevropských stran zvolen politik z východní Evropy, signalizuje následující: „Neschvalujeme různě rychlostní Evropu, elitářskou Evropu nebo Evropu, které vládanou dva nebo tři státy, jež o všem rozhodují.“

Volba kandidáta na předsedu Evropské komise

Rada PES, která Staniševa jmenovala, dále přijala plán volby předsedy Evropské komise, který by měl vzejít z primárních voleb ve všech 27 členských zemích. Nominace bude otevřena během října 2013 a seznam kandidátů bude zveřejněn o měsíc později. V prosinci bude zahájeno vnitřní výběrové řízení se všemi přidruženými stranami a v únoru 2014 bude svolán mimořádný kongres, který schválí společného kandidáta pro volby v červnu 2014.

Bývalý předseda Rasmussen netajil skutečnost, že evropští socialisté se musí vyhnout rozpakům, které vyvolala nejednotnost při znovuzvolení Josého Manuela Barrosa do čela Evropské komise v roce 2009, kdy PES navíc neměla svého vlastního kandidáta (EurActiv 2.7.2009).