Novou státní tajemnicí pro EU bude Milena Hrdinková

© Ministerstvo financí

Místo státního tajemníka pro Evropskou unii bude od 1. února zastávat Milena Hrdinková. Na úřad vlády přichází z ministerstva financí. Předseda vlády po zasedání kabinetu novinářům řekl, že do výběrového řízení se přihlásili dva zájemci, jeden z nich ale nesplnil kvalifikační předpoklady.

Milena Hrdinková nahradí ve funkci státního tajemníka pro evropské záležitosti Aleše Chmelaře (ČSSD), který loni v září z funkce odešel, podle médií kvůli sporům s premiérem. Nyní je náměstkem ministra zahraničí. Hrdinková se chce zaměřit na servis pro premiéra a na pozitivní obraz evropské agendy.

„V první řadě musím garantovat perfektní servis pro předsedu vlády v jeho roli nejvyššího zástupce České republiky ve strukturách EU a člena Evropské rady. Je třeba budovat kvalitní a produktivní vztahy s protějšky z ostatních států i institucí EU a nabízet součinnost ostatním resortům při řešení vzájemně se překrývajících agend tak, aby pozice ČR byly vždy souladné, konsistentní a srozumitelné,“ uvedla podle tiskové zprávy úřadu vlády Hrdinková. Za velmi důležitou považuje také „práci na pozitivní komunikaci o evropské agendě“.

„Chtěla bych, aby všichni vnímali EU jako mimořádný projekt, jehož máme čest být součástí a na jehož úspěchu bychom se měli v co největší míře aktivně podílet,“ uvedla.

Hrdinková byla do loňského roku ředitelkou kabinetu na ministerstvu financí, kde působila i v době, kdy byl ministrem financí Babiš. Jeho nástupkyně Alena Schillerová (ANO) její funkci při reorganizaci zrušila.

Hrdinková nastoupila na ministerstvo financí v roce 1998 a věnovala se mimo jiné i systému přenesené daňové povinnosti známému jako reverse charge. Několik let strávila v Evropské komisi na generálním ředitelství pro daně a cla.