Novou frakcí v EP zmítají personální problémy

Evropskou konzervativní a reformní skupinu (ECR), kterou založily konzervativní strany z Polska, Británie a Česka (ODS), provázejí hned na startu problémy: přišla o významného britského europoslance a do svého čela si zvolila rasistu a homofóba.

Britský konzervativní europoslanec Edward McMillan-Scott se proti vůli své parlamentní frakce ECR rozhodl kandidovat na post místopředsedy Evropského parlamentu (EP) a uspěl. Naopak známý polský nacionalista, nechvalně proslulý například setkáním s bývalým chilským diktátorem Pinochetem, Michal Kamiński odešel s prázdnou. Stal se tak jediným z kandidátů na místopředsedy EP, který tento post nezískal.

Tolik úvod do personálních sporů v rámci nové konzervativní frakce. To však nebylo vše. Polská strana Právo a Spravedlnost (PiS) pohrozila, že opustí ECR, pokud Kamiński nezíská post jejího předsedy. To se nakonec stalo, avšak tento krok se neobešel bez protestů některých britských konzervativců, kteří Kamińského označují za antisemitu a homofóba.

„Evropští konzervativci jsou tak historicky první frakcí v Evropském parlamentu, která do svého čela zvolila politika z tzv. nové členské země EU,“ pochvaloval si naopak zvolení Kaminského Jan Zahradil z ODS.

Sečteno a podtrženo, ECR nebude mít jako jediné uskupení v EP svého zástupce ve vedení této významné unijní instituce. Celý Evropský parlament teď s napětím sleduje, zda se skeptická slova pozorovatelů o neživotaschopnosti nové frakce naplní ještě dřív, než se očekávalo.

Personální rošády v ODS

Spory o obsazení významných postů na evropské půdě se nevyhnuly ani ODS. Jan Zahradil nakonec ustoupil z boje o post lídra europoslaneckého klubu ODS, který zastával v minulém funkčním období. Zahradil nicméně získal funkci místopředsedy v ECR.

„Já jsem nekandidoval, proto, že jsem byl před tím zvolen za místopředsedu té nové frakce a nebylo vhodné ty funkce kumulovat,“ řekl včera Zahradil pro server Novinky.cz. „Já jsem mohl kandidovat, nekandidoval jsem, takže kandidát byl jenom jeden. Kdybych kandidoval proti panu Ouzkému, pravděpodobně bych vyhrál a měl bych ty funkce obě. To ale nepovažuji za vhodné,“ uvedl Zahradil.

Europoslanecký klub tak nakonec povede Miroslav Ouzký, jeho zástupcem bude Evžen Tošenovský. Podle informací některých médií se o post lídra ODS v EP vedl velký zákulisní boj, z něhož nakonec vítězně vyšel právě Ouzký. Ať už bylo rozhodnutí Jan Zahradila dobrovolné nebo ne, faktem zůstává, že po letech vypadl z nejužšího vedení ODS.

Dva Češi na výsluní

Dvěma českým politikům se povedlo dosáhnout na významné posty ve strukturách nového Evropského parlamentu. Prvním je Libor Rouček (ČSSD), který se stal jeho místopředsedou, druhým pak Evžen Tošenovský, jenž bude stejný post zastávat v průmyslovém výboru EP (ITRE).

„Je to velice vlivný výbor, protože se zabývá energií, energetikou, průmyslem, vědou a výzkumem. Takže ty velké otázky, které se budou odehrávat v Evropském parlamentu, se budou odehrávat i v tomto výboru,“ řekl včera pro Rádio Česko Marek Hannibal z tiskového oddělení poslaneckého klubu Evropské lidové strany.