Nového českého komisaře možná vybere premiér

Zdroj: Vláda ČR; foto: Karel Pazderka.

Posun v jednáních o novém českém eurokomisaři nepřineslo ani dnešní setkání premiéra s lídry našich dvou největších stran – ODS a ČSSD. Pokud se strany na jménu nedohodnou do konce týdne, chce premiér nechat rozhodnout svůj kabinet.

Jednání lídrů dvou nejsilnějších parlamentních stran s premiérem Janem Fischerem, k němuž došlo dnes ráno v Kramářově vile, skončilo bez dohody. Podle Mirka Topolánka nepadlo žádné konkrétní jméno konečného kandidáta na eurokomisaře. Jednání budou podle něj tento týden dále pokračovat, a to tak dlouho, dokud se nenajde řešení. Zároveň odmítá to, aby při vybírání nového kandidáta došlo k „bojovému hlasování“, tedy aby jedna strana prosadila ve vládě svého kandidáta poměrem hlasů 9:8.  Podle premiérova mluvčího Romana Proroka si tuto možnost nepřeje ani Jan Fisher.

Premiér Jan Fischer již dříve naznačoval, že by vláda mohla přijít s vlastním kandidátem, pokud se strany nedohodnou. V této souvislosti média spekulují, že by novým kandidátem mohl být bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. Žádné nové jméno při dnešním setkání s premiérem ale nezaznělo.

Ještě dnes chce Fischer ve Sněmovně oslovit předsedu Strany zelených Ondřeje Lišku. Pokud se strany nedohodnou do konce týdne, chce premiér nechat rozhodnout svůj kabinet.

Aktuálně je tedy ve hře o křeslo eurokomisaře stále pět kandidátů navržených jednotlivými stranami – Alexandr Vondra (ODS), Vladimír Špidla (ČSSD), Jan Švejnar (ČSSD), Pavel Svoboda (KDU-ČSL) a Vladimír Remek (KSČM).

V případě neexistence politické dohody chce Fischer vybírat v první řadě z této pětice kandidátů. Zároveň je ale stále připraven seznam rozšířit o další jména.