Nová protikorupční strategie je špatně načasovaná, tvrdí zaměstnavatelé

Karolína Peake; zdroj: Vláda ČR.

Kabinet Petra Nečase přichází s novou protikorupční strategii na příští dva roky příliš pozdě a ještě ke všemu pro její představení nezvolil nejlepší načasování. Kvůli prezidentské amnestii, která osvobodila řadu osob, jež čelily obvinění z korupce, budou občané i podnikatelé ke strategii více skeptičtí, tvrdí čeští zaměstnavatelé.

Vláda premiéra Petra Nečase na svém včerejším (16. ledna) zasedání schválila novou protikorupční strategii pro období 2013-2014, která vzešla z pera vicepremiérky pro koordinaci boje s korupcí Karolíny Peake

„Považuji za efektivnější, když odstraníme temná zákoutí a tajemství, pod jejichž rouškou se korupce děje, než když se snažíme korupci horko těžko odhalovat prostřednictví policie,“ řekla novinářům vicepremiérka.

Dokument navazuje na předchozí strategii, která byla určena pro předchozí dva roky. Na rozdíl od staré strategie ta nová obsahuje i analýzu, kterou si vicepremiérčin tým nechal zpracovat od Transparency International. Kromě nedokončených úkolů z předchozí „dvouletky“ se soustředí i na výzvy nové. 

Strategický dokument se tak opírá o několik hlavních pilířů, jako je například zákon o úřednicích, novela zákona o střetu zájmů či rozkrývání vlastnictví společností, jež žádají o veřejnou zakázku. Kromě toho se Peake soustředila i na zákon o svobodném přístupu k informacím či na ochranu tzv. whistleblowerů, tedy osob, které oznamují trestnou činnost (více k tématu EurActiv 3.10.2012 nebo EurActiv 30.11.2012). 

Podle českých zaměstnavatelů sdružených ve Svazu průmyslu a obchodu (SP ČR) si ale pro představení strategického dokumentu nevybrala zrovna nejideálnější dobu. 

Příliš dlouhé otálení 

Vláda Petra Nečase, která se od začátku svého působení snažila prezentovat jako vláda bojující s korupcí, se ale postupem času začala stávat terčem kritiky, a to buď za nečinnost a chabé výsledky, či naopak za přílišnou aktivitu. Její pověst protikorupčního bojovníka silně utrpěla vyhlášením amnestie, k níž na Nový rok sáhl prezident Václav Klaus. Premiér Nečas ji svým podpisem potvrdil.

„Vláda dlouho otálela s důsledným potíráním korupce na základě komplexní strategie. Nyní přichází s balíkem opatření v nepříliš vhodné chvíli po udělení prezidentské amnestie některým korupčníkům,“ nechal se slyšel Jaroslav Hanák, prezident SP ČR. „Občané i mnozí podnikatelé budou nyní k navrhovaným krokům skeptičtí,“ dodal. 

I přes tyto výtky ale zaměstnavatelé zveřejnění strategie vítají a chtějí se na její realizaci podílet. „Řada návrhů je našich. Chceme být u toho,“ uvedl Hanák. Zaměstnavatelé totiž podle jeho slov považují korupci za palčivý problém, s nímž se musí něco dělat.  

Podle průzkumu, který si nechal Svaz zpracovat, se korupce u majitelů a vysokých manažerů tuzemských firem působících v Česku řadí na čtvrtou příčku, hned za nekvalitní úroveň legislativy, nedostatečnou vymahatelnost práva a přílišnou byrokracii. 

Ve stejném průzkumu se navíc drtivá většina oslovených svěřila, že v meziročním srovnání se na této frontě nepodařilo dosáhnout žádných změn. Pouze jedno procento dotázaných uvedlo, že se míra korupce v České republice snížila. 

Zahraniční investice a konkurenceschopnost ČR 

„Není to jen boj s korupcí, ale i boj za konkurenceschopnost České republiky, podporu růstu a ekonomiky,“ uvedla na tiskovém brífinku Karolína Peake. 

„Pocit všeobjímající korupce vytváří špatnou image pro naši zemi a může odrazovat zahraniční investory. Reálná korupce zvyšuje náklady firem a státu prodražuje zakázky a pokřivuje pravidla hospodářské soutěže,“ souhlasí Hanák. 

SP ČR spočítal, že ročně se kvůli korupci „utopí“ přibližně 40 miliard korun. Národní ekonomická rada vlády (NERV) dokonce v této souvislosti zmiňuje 65 miliard korun a zástupci Protikorupčního nadačního fondu dokonce až 100 miliard korun.