Nová diplomatická služba počítá jen s těmi „nejlepšími“

Zdroj: Evropská komise

Výběr pracovníků na všechny úrovně nové diplomatické služby EU bude probíhat dle přesně stanovené procedury, říká João Vale de Almeida, generální ředitel pro vnější vztahy Evropské komise, v exkluzivním rozhovoru pro EurActiv.

João Vale de Almeida, který v současné době působí jako generální ředitel pro vnější vztahy EK (DG Relex), se v nejbližší době ujme pozice velvyslance EU ve Washingtonu, kde nahradí odcházejícího bývalého irského premiéra Johna Brutona (EurActiv 23.2.2010).

V rozhovoru pro EurActiv potvrdil, že zaměstnanci nově vytvářené Evropské služby pro vnější činnosti (EEAS) budou rekrutování jak z Komise, sekretariátu Rady EU, tak z diplomatických služeb členských států.

„Chceme mít službu s možností nabírání toho nejlepšího personálu, to znamená nejlepších úředníků z Komise a Rady a nejlepších diplomatů ze členských států,“ vysvětlil Almeida.

Jedním dechem pak zdůraznil, že toto je přesně to, oč usiluje vysoká představitelka pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton – tedy najít ty „nejlepší a nejchytřejší“ lidi, aby se zajistilo, že EEAS bude „efektivní a výkonnou službou“.

Při jejich výběru bude podle Almeidy kladen důraz i na geografickou rovnováhu a rovné zastoupení všech 27 zemí.

S vědomím, že členské státy se budou snažit na vysoké posty umístit své nejkvalitnější diplomaty, upozornil, že poslední rozhodnutí o tom, kdo je získá, bude záležet na šéfce unijní diplomacie.

Inspirace nepochází z Paříže

Vale de Almeida v průběhu rozhovoru odmítl, že by návrh tzv. „pavoučí struktury“ (organizační struktura, v jejímž středu stojí silný generální tajemník, někdy označovaný jako generální sekretář) přišel z Paříže a že by za prvotním návrhem podoby a fungování EEAS stály členské státy (EurActiv 26.3.2010).

„Nesouhlasím, že by struktura byla inspirována podnětem z nějakého hlavního města,“ uvedl Almeida a dodal, že hlavní zodpovědnost za návrh, který vzešel ze série sáhodlouhých konzultací, nese samotná baronka Ashton.

Na otázku, co říká na kritiku, která se na návrh snesla od některých europoslanců – konkrétně např. Guye Verhofstadta (ALDE) a Elmara Broka (EPP), bývalý blízký spolupracovník předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa odpověděl, že poslanci mají právo barončin návrh přezkoumat, a úodotkl, že na jejich názory bude brán zřetel.

„Připomínkám Parlamentu nasloucháme a diskutujeme je. Konzultace s ním je integrální součástí tohoto procesu,“ pravil.

Co se týče velikosti (co do počtu personálu) vznikající vnější služby EU, Vale de Almeida uvedl, že na konkrétní čísla je ještě „příliš brzy“. Ve své odpovědi však odkázal na údaje DG Relex.

„V Bruselu máme 800 až 900 lidí a dalších 5500 pak po celém světě. Avšak ne všichni z nich budou do EEAS přeřazeni,“ konstatoval.

Celý rozhovor si můžete ve francouzštině přečíst zde.