Nesrovnalosti okolo asistentů poslanců EP již současného funkčního období nedotknou

Poslanci Evropského parlamentu tento týden schválil nová pravidla pro zaměstnávání asistentů poté, co vnitřní audit poukázal na rozsáhlé nesrovnalosti. Nápravná opatření začnou ovšem platit až po nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v červenci 2009.

Souvislosti:

Poslanci Evropského parlamentu každý měsíc dostávají 15.500 eur (přibližně 400.000 Kč) na financování svých asistentů. Celkové výdaje na asistenty za celý Parlament, v němž zasedá 785 poslanců, tvoří 140 milionů eur, což představuje 10% ročního rozpočtu Evropského parlamentu.

Vloni v prosinci požádal evropský ombudsman Nikiforos Diamandouros poslance, aby mu předložili detailní mzdové účty svých asistentů a doklady o výdajích. Poslanci na tuto žádostí reagovali zamítavě a doklady ombudsmanovi nepředali.

Výzva k objasnění statutu poslaneckých asistentů není žádnou novinkou. Poprvé s ní přišla Komise v roce 1998, ale Rada jí zamítla. I tentokrát bude o námitce rozhodovat Komise a Rada.

Témata:

Obsáhlý návrh reformy systému poslaneckých výdajů, který Parlamentu předložil jeho předseda Hans-Gert Pöttering, obsahuje jasnější pravidla pro zaměstnávání asistentů.

Tento krok navazuje na březnové zveřejnění výsledků interního auditu, který do detailu prokázal zneužívání současného platebního systému.

Zprávu o auditu Parlament utajoval velmi pečlivě až do chvíle, kdy její obsah vynesl na světlo poslanec Paul Van Buitenen, a způsobil tak pád Santerovy Komise v roce 1999 poté, co obsah zprávy zveřejnil na svých internetových stránkách.

Díky zprávě vyšlo najevo, že řada asistentů pod křídly Evropského parlamentu porušuje zákon, neboť neplatí daně a odvody na sociální zabezpečení. V mnoha případech se také ukázalo, že poslanci svým asistentům neplatí dostatečnou odměnu.

Audit dále zjistil, že velká část z 15.500 eur, které poslanci každý měsíc dostávají na výplaty svých asistentů, končí v kapsách poslanců, kteří za tím účelem využívají řady pochybných operací.

Poslance EP Toma Wise (nezařazený poslanec z UK Independence Party) před nedávnem zachytila skrytá kamera, jak se chlubí tím, že se „dojí systém“ Evropského parlamentu. Poté, co se zpráva objevila v tisku, poslanec uvedl, že jej těší, že se záležitost dostala na veřejnost, neboť alespoň vidí, kolika penězi Evropská unie plýtvá.

Nová pravidla

V rámci nového schématu budou mít poslanci i nadále volnou ruku při výběru svých asistentů, ale nebudou již moci zaměstnávat blízké rodinné příslušníky.

Další novinkou bude, že smlouvy s asistenty budou uzavírat autorizovaní platební agenti. Finanční ohodnocení a odpovídající sociální aspekty zaměstnaneckých smluv by nyní měla nová pravidla ošetřit.

Pravidla by měla vstoupit v platnost až v červenci 2009 po volbách do Evropského parlamentu, ve stejnou dobu jako „jednotný statut evropského poslance“. Krom jiného tento statut vytváří nová pravidla pro cestovní výdaje, které budou vypláceny pouze na základě skutečných nákladů.

Další kroky:

  • 4.-7. července 2009: Volby do Evropského parlamentu

  • Červenec 2009: Vstoupí v platnost jednotný statut evropského poslance i nová pravidla pro najímání asistentů.