NERV se zaměří na úspory a konkurenceschopnost

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: jscreationzs.

Zatímco v předchozích letech představovala pro Národní ekonomickou radu vlády (NERV) téma číslo jedna dluhová krize eurozóny, unijní rozpočet či kohezní politika, nyní to budou především úsporná opatření a podpora hospodářského růstu v České republice. Novinářům to dnes sdělil premiér Petr Nečas spolu se členy NERV.

„Chci zdůraznit velmi pozitivní roli NERV, která přináší podnětné náměty pro hospodářskou politiku státu,“ uvedl na dnešním (30. srpna) setkání s tiskem, kde byla prezentována pravidelná výroční zpráva o činnosti NERV, premiér Petr Nečas. Zdůraznil při tom, že některé podněty, které 15členná skupina nezávislých poradců vládě předloží, kabinet přijme, jiné ale z politických důvodů akceptovat nemůže.   

Zatímco v předchozích dvou letech se NERV, která vznikla na začátku roku 2009, aby vládě pomohla s přípravou protikrizových opatření, věnovala především dluhové krizi v eurozóně, příštímu víceletému unijnímu rozpočtu, podpoře exportu či kohezní politice EU, nyní se její pozornost podle ministerského předsedy zaměří na podporu tuzemské ekonomiky a její konkurenceschopnosti. Důvodem je proti očekávání rychlejší průběh stabilizace veřejných financí.

„Vzhledem k aktuální situaci se bude NERV nyní zabývat dvěma okruhy problémů: konsolidační politikou vlády včetně úsporných opatření a prorůstovou agendou,“ řekl Nečas. „Členové NERV tak budou spolupracovat s týmem místopředsedkyně vlády Karolíny Peake na přípravě úsporných opatření, která mají snížit náklady veřejné správy v roce 2014 o 12 miliard korun a v dalším roce o 25 miliard korun,“ dodal. 

Kvůli podpoře hospodářského růstu vznikla dokonce nová pracovní skupina, kterou bude tvořit pět členů NERV, pět náměstků ekonomických ministrů a stejný počet zástupců zaměstnavatelů. 

NERV může v této diskusi částečně využít své dřívější návrhy, které obsahuje Národní protikrizový plán z roku 2009. „Lze se tak poučit na základě reálných zkušeností a připravit rozpočtově neutrální či jen mírně zatěžující opatření s velkým multiplikačním efektem na ekonomiku,“ píše se v dokumentu.

V případě druhé oblasti, kterou je konkurenceschopnost, bude NERV vycházet ze Strategie mezinárodní konkurenceschopnosti ČR na období 2012-2020, u jejíhož zrodu také stál.  

Podle premiéra by obě skupiny měly prezentovat své výstupy do jednoho měsíce.