Nepřijdeš, zaplatíš. Europoslancům hrozí pokuty za absenci na Barrosově projevu

José Manuel Barroso; zdroj: Evropský parlament

Vedení Evropského parlamentu hodlá pokutovat europoslance, kteří se rozhodnou vynechat slavnostní proslov předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa. Premiéra projevu „o stavu Unie“ po vzoru amerických prezidentů se odehraje zítra ve Štrasburku.

Poloprázdný sál, několik europoslanců potulujících se po přilehlých chodbách či vesele svačících v blízkém bufetu a osaměle řečnící Barroso. To je noční můra, která nedává spát vedení Evropského parlamentu – mohla by se totiž proměnit ve skutečnost při zítřejším (7. září) historicky prvním projevu „o stavu Unie“ předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa v budově europarlamentu ve Štrasburku. 

Vedení zákonodárného sboru EU se proto rozhodlo, že udělá cokoliv, aby tomu zabránilo. Posloužit k tomu má hrozba pokuty, která prý 736členný sbor legislativců přiměje k tomu, aby projev a následnou debatu s Barrosem vyslechl až do úplného konce. Nic naplat, že řada europoslanců opatření považuje za vtip či dokonce za „předčasný apríl“. 

Předčasný apríl 

A jak vůbec předseda europarlamentu Jerzy Buzek a jeho tým chce poslance kontrolovat? Jednoduše. Přítomnost každého z nich v sále bude monitorována pomocí elektronického zařízení. Dotyčný musí v průběhu programu, který odstartuje již ráno, celkem třikrát stlačit tlačítko. Pokud dvakrát vynechá, pokuta, o jejíž výši bude rozhodnuto až dnes večer, jej nemine. 

„Ano, je to pravda. Je to tak. Nevím, jestli se mám smát nebo plakat. Mám z toho legraci, připadá mi to jako výraz zoufalství,“ citoval server iHNed.cz českého europoslance Jana Zahradila.  

„Velice jsem se tomu podivil. Osobně bych dal přednost tomu, kdyby mě pan Barroso přitáhl silou svých myšlenek,“ reagoval na „pojistku“ europarlamentu Zahradilův kolega Jan Březina

Rozhodnutí vedení europarlamentu zaskočilo i britskou europoslankyni baronku Sarah Ludford, jejíž reakci zaznamenal server EUobserver. com. „Tomu se nechce ani věřit. Je to absurdní. Přišel snad apríl o něco dřív?“ 

V této souvislosti se také nabízí otázka, zda se opatření, o němž se europoslanci dozvědeli emailem, ve skutečnosti nemine účinkem. „Možná si trochu dětsky zaprotestuji a budu projev sledovat ze své kanceláře,“ hraje si s myšlenkou, která také podle českého europoslance Zahradila napadla celou řadu poslanců, Ludford. 

Očekává se, že předseda Komise Barroso se bude ve svém projevu věnovat především hospodářské krizi a jejím dopadům na unijní ekonomiku.