Německé banky „stress testy“ zatím zvládají

Zdroj: WikimediaCommons.org.

Deutsche Bank a dvě další velké německé banky podle agentury Reuters zvládly zátěžové testy, které mají ozkoušet, jak by si evropské finanční instituce poradily s opakováním otřesů na trzích, jež vyústily v hospodářskou krizi. Podle analytiků jsou ale v ohrožení regionální Landesbanken.

Německé banky Deutsche Bank, Commerzbank a BayernLB podle dobře informovaného zdroje uspěly v zátěžových testech. Ty v současnosti probíhají zhruba v 25 největších evropských bankovních institucích. Měly by ukázat, jak jsou připraveny na možnou další krizi finančního sektoru. Na stress testech se shodl summit EU v polovině června.

Výsledky všech testů mají být zveřejněny v druhé polovině července. Zatím jsou však obestřeny rouškou tajemství. Není například úplně jasné, podle jakých kritérií regulátoři „zdraví“ bank měří. Jakýkoliv komentář odmítají i dotčené finanční instituce.

Více a důkladněji

Podle zdrojů agentury Reuters bylo pro výsledek německých testů klíčové, zda by banky udržely poměr základního kapitálu k celkovým aktivům (Tier 1 capital ratio) nad hranicí 6 % i za předpokladu, že by se německá ekonomika letos propadla o 2,7 % (Eurostat přitom předpokládá její růst o 1,2 %).

Volba parametrů testů má samozřejmě pro jejich výsledek zcela zásadní význam. Jde o to, „na jakou zátěž“ jsou banky testovány. Pro obnovu důvěry v unijní bankovní sektor bude samozřejmě také klíčové, zda budou transparentně zveřejněny všechny výsledky testů, a jak budou vypadat restrukturalizační plány bank, které v nich selžou.

Zmíněných 25 největších bank však představuje jen špičku ledovce. Výbor evropských bankovních supervizorů (Committee of European Banking Supervisors, CEBS) spolu s Evropskou centrální bankou hodlají „v druhém kole“ otestovat 100 dalších bank po celé EU.

Nové testy mají za cíl přesvědčit investory, že banky jsou dobře připraveny na případné problémy některých států Unie se splácením jejich závazků i na možný návrat recese (obávané „W“). Proto je pravděpodobné, že součástí testů bude i simulace situace, kdy například Řecko nebude schopno platit své dluhy včas.

Strach o Landesbanken

Tři velké německé banky prošly testy pravděpodobně se ctí, analytici se ovšem obávají, jakých výsledků dosáhnou menší finanční instituce. Strach mají především o zdraví regionálních Landesbanken (německý unikát, věnují se hlavně obchodům s dalšími bankami a spadají pod ně také regionální „spořitelny“).

Deník Financial Times odhaduje, že některé z Landesbanken budou muset po provedení zátěžových testů požádat o státní pomoc. V německých fondech vyčleněných k tomuto účelu je stále peněz dost: zhruba 250 miliard eur na bankovní garance a 52 miliard eur na přímé kapitálové injekce.

Veřejná podpora německých Landesbanken by však mohla podle expertů vyvolat další turbulence na finančních trzích.

V Česku zatím bez problémů

Závěrem dodejme, že Česká národní banka zveřejnila výsledky stress testů tuzemských bank už v polovině června a dopadly podle očekávání: tedy výborně.

„Stabilita českého finančního systému je dobrá a je potěšující, jak se finanční instituce vyrovnávají s krizí. Náročné a komplexní testy nás utvrzují v tom, že ani výrazně nepříznivé podmínky by stabilitu finančního sektoru neměly ohrozit,“ uvedl guvernér České národní banky Zdeněk Tůma.

Dobré časy ovšem podle ČNB nemusí trvat navždy; vše závisí na udržení ekonomického růstu. „Rizika pro finanční stabilitu ovšem zůstávají zvýšená a silná. Hlavním rizikovým scénářem pro českou ekonomiku a tím i finanční sektor v následujících dvou letech je obnovení recese u jejích největších obchodních partnerů a následné zpomalení domácí ekonomické aktivity,“ uvádí ČNB s tím, že současné oživení je „křehké“ a do velké míry závisí na „podpůrných krocích“ veřejného sektoru.

(EurActiv s Reuters.)