Volby: Podle německých médií je Zeman zábavný a neškodný

zdroj: vláda.cz

Výsledky českých voleb vyvolaly zájem také v okolních zemích. Německá média se obávají oslabení tradičních stran a vzestupu „populistických” a „anti-systémových” hnutí. Vliv prezidenta Zemana příliš nereflektují. Slovensko si všímá především velkého úspěchu svého rodáka Andreje Babiše. Na to, jak jsou ve střední Evropě reflektovány české volby, jsme se ptaly zahraničních analytiků.

Nepřesvědčivé víězství sociálních demokratů, které výrazně zkomplikuje vytvoření příští vládní koalice, vysoký zisk nových hnutí ANO a Úsvit přímé demokracie a ztráta pravicových stran, především ODS. To jsou jedny z hlavních témat, která jsou skloňovaná v českých médiích v souvislosti s parlamentními volbami, jež se uskutečnily 25. a 26. října.

Výsledek voleb však vyvolal značný zájem médií i veřejnostii v dalších zemích, a to například v sousedním Německu. „To je poměrně překvapující, protože během předvolení kampaně byl zájem o české volby velmi malý,” řekla EurActivu Jennifer Schevardová z Německé rady pro zahraniční vztahy (DGAP) a dodává, že výsledky byly vnímány povětšinou negativně.

Podle této německé analytičky existují dva důvody, které mezi Němci vyvolávají největší obavy. Tím prvním je fakt, že volby skončily výsledkem, který nenaznačuje, že by mohla vzniknout silná vláda, která by přežila příští čtyři rok. 

Němečtí komentátoři se dále pozastavují nad vysokým ziskem podle jejich slov „populistických” a „anti-systémových” hnutí ANO a Úsvit přímé demokracie, které je navíc vnímané jako protiromské. „Před volbami byl Andrej Babiš popisován skepticky jako nepředvidatelný populista, ale také jako někdo, kdo by mohl přinést české plitice nový impuls. Nyní ale kritické hlasy na jeho stranu jednoznačně převažují,” upozorňuje Schevardová.

Velké strany „bohužel” ztrácí

Velký zájem dále přivolala ztráta tradičních velkých stran, tedy ČSSD a ODS. „Jedná se o typicky německý pohled, podle kterého je existence a fungování velkých stran vnímána jako garance fungování a stability politického systému,” vysvětlila EurActivu Schevardová.

Někteří němečtí komentátoři také litují, že kvůli špatnému výsledku obou zmíněných stran nemůže vzniknout velká koalice. Ta se zdá být nejpravděpodobnějším řešením nedávných německých voleb (EurActiv 22.10.2013).

Podle Schevardové tak němečtí novináři jasně přehlížejí fakt, že mezi Čechy je od dob takzvané opoziční smlouvy vnímána velká koalice jako špatné řešení.

Německá analytička také upozorňuje na to, že média nevěnují příliš velkou pozornost roli prezidenta Miloše Zemana. „V Německu je pořád vnímán především jako zábavný, většinou opilý starý pán se stále špatnou náladou, který je neškodný,” říká Schevardová.

Slovensko: Skutečným vítězem je Babiš

Německo však není zdaleka jedinou zemí, která se českými volbami zabývá. Zřejmě nejvíce reakcí můžeme zpozorovat ve slovenském tisku.

Touha po změně a potrestání tradičních stran přivedla Čechy do nejistoty. Před volbami to vypadalo na výhru levice, po hlasování je vítěz někdo jiný. Je jím hnutí ANO miliardáře slovenského původu Babiše,” napsal například list Pravda. Právě velký zisk hlasů slovenského rodáka vyvolává na Slovensku největší pozornost.

Podle komentátora slovenských Hospodárských novin Arpáda Soltésze výsledky voleb dokazují, že československé polistopadové strany „definitivně vyhořely“.

„Socialisti a komunisté mají dohromady porovnatelnou podporu, jako má u nás Smer, který obojí úspěšně integroval do jednoho celku. A získali by pohodlnou většinu, kdyby se na scéně neobjevil Andrej Babiš,“ uvádí Soltész v komentáři s příznačným názvem Vitajte v pekle, bratia!

Dodává, že naopak ODS je v podobné pozici jako bývalá vládní strana SDKÚ-DS spojovaná například s Mikulášem Dzurindou a Ivetou Radičovou, která v loňských volbách získala jen těsně přes 6 %. „Bývalému českému lídrovi pravice zůstaly jen hodnoty, které se daly přesně vyjádřit v českých korunách,“ dodává.

Maďarsko bez zájmu

Naopak Maďarsko české volby příliš detailně nereflektuje. „V maďarských médiích hluboké analýzi českých voleb nenajdeme, protože je zde jen velmi málo expertů, kteří by se zabývali českým politickým životem,” řekla redakci Judit Hambergerové z Maďarského institutu pro mezinárodní záležitosti (HIIA).

Informování se tak podle Hambergerové zužuje na konstatování výsledků voleb a také závěr, že přes faktické vítězství sociálních demokratů největší úspěch zaznamenal Andrej Babiš. Naopak ČSSD je spíše poraženým hráčem, protože levice nebude schopna sestavit vládu.

Levicový deník Népszabadság zdůrazňuje propad pravicových stran a zmiňuje také roli prezidenta Zemana v celých volbách. Média si také všímají současných problémů uvnitř ČSSD a předpovádají, že Česká republika míří k vnitřní politické krizi.