Nejvlivnější osobností české energetiky je Lenka Kovačovská, ukázal žebříček #EurActory40

#EurActory40

© Pixabay

Žebříčku 40 nejvlivnějších osobností v české energetice #EurActory40 dominují byznysmeni a lobbisté. Muži výrazně převažují nad ženami. Vítězkou je ale právě žena.

Nejvlivnější postavou české energetiky je Lenka Kovačovská. Náměstkyně ministra průmyslu a obchodu odpovědná za energetiku se umístila na první příčce žebříčku #EurActory40, který dnes zveřejnil EurActiv.cz.

Kovačovskou ve skupině 40 nejvlivnějších osobností následuje generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš a její nadřízený, ministr Jan Mládek (ČSSD). První desítku doplňují:

  • předseda představenstva Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský
  • předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová (v krajských volbách kandiduje za STAN)
  • předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková (v senátních volbách kandiduje za Úsvit-NK)
  • velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška z ministerstva zahraničních věcí
  • předseda Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek
  • ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO)
  • ředitel odboru energetiky a ochrany klimatu na ministerstvu životního prostředí Pavel Zámyslický

Žebříček 40 nejvlivnějších lidí v české energetice dále zahrnuje širokou škálu hráčů z českých i bruselských institucí, oborových asociací i jednotlivých firem, nevládních organizací a také několik analytiků včetně jednoho novináře – redaktora E15 Jana Stuchlíka.

Celý žebříček je k nalezení pod tímto odkazem.

#EurActory40

#EurActory40 1

#EurActory40

#EurActory 2

 

#EurActory40 3

#EurActory40 3

O energetické top čtyřicítce rozhodovala v anonymním hlasování desítka odborníků vybraných EurActivem, kteří zastupují spektrum důležitých institucí, firem a organizací zabývajících se v České republice energetikou a energetickou politikou.

Nejvlivnější osobnosti vybírali hlasující z předvýběru 80 jmen určeného redakcí EurActivu, mohli však do žebříčku podle vlastního zvážení přidávat další hráče.

„O hlasování jsme požádali experty, kteří mají podle našeho mínění dobrý přehled o tom, co se v české energetice děje,“ říká vydavatel portálu EurActiv.cz Jan Vitásek.

Zajímavé podle něj je, že se v #EurActory40 umístilo jen málo Čechů působících v Bruselu. A to přesto, že EurActiv se vzhledem ke svému zaměření snažil do předvýběru osobností zařadit především ty, kdo se vedle české energetiky angažují i evropské energetické politice.

Ve čtyřicítce se umístili místopředseda europoslaneckého výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Pavel Poc (ČSSD, S&D) a dva členové výboru pro průmysl, výzkum a energetiku Miroslav Poche (ČSSD, S&D) a Evžen Tošenovský (ODS, ECR).

Nejsou v něj ale například lidé ze Stálého zastoupení ČR při Evropské unii.

I tak má ale žebříček souvislost s evropskou politikou. EurActiv ho připravil v rámci projektu EU Community, který nabízí například interaktivní webovou stránku s profily důležitých osobností zabývajících se energetikou politikou v Bruselu i ve členských zemích. Ta funguje jako sociální síť, do které se mohou zástupci institucí, firem a další experti sami zaregistrovat.

Vedle toho budou na stránce fungovat také takzvané Policy Lines, tedy časové řady přehledně shrnující vývoj v projednávání významných legislativních návrhů a nabízející přístup k důležitým dokumentům.