Nečlenské státy eurozóny nechtějí zůstat pozadu

zdroj: Rada EU.

Včera večer (7. listopadu) spolu v Bruselu povečeřeli ministři financí 10 nečlenských zemí eurozóny. Sešli se z iniciativy českého ministra financí Miroslava Kalouska. Cílem neformálního setkání bylo najít společný postup vůči dluhové krizi a změnám, které probíhají v eurozóně.

Český ministr financí Miroslav Kalousek pozval své kolegy z devíti zemí mimo eurozónu na neformální večeři v nejmenovaném bruselském hotelu. Jde již o druhé setkání ministrů financí ze zemí, které neplatí eurem, tedy České republiky, Británie, Dánska, Švédska, Polska, Litvy, Lotyšska, Bulharska, Maďarska a Rumunska. První schůzka se uskutečnila pod záštitou švédského ministra Anderse Borga během posledního zasedání Rady ministrů financí (Ecofin) v Lucemburku.

Ministři, kteří se zúčastnili včerejší neformální večeře, nebyli zpočátku příliš ochotni hovořit o smyslu jejich setkání a ani vysvětlit, proč se schůzka konala ve stejnou dobu jako zasedání jejich protějšků ze zemí eurozóny. 

Dění v eurozóně se nás týká, říká Kalousek

Stejně na tom byli i diplomaté, kterým se do vysvětlování také příliš nechtělo. Jeden z nich nakonec EurActivu prozradil, že setkání se uskutečnilo za účelem přípravy na zasedání Ecofinu, na kterém se dnes (8. listopadu) sešli ministři financí všech 27 členských zemí. Dalším z témat večeře měly být výsledky summitu G20 z minulého týdne.

Miroslav Kalousek pak shrnul důvody pro svolání svých kolegů na tiskové konferenci: „Nečlenské země eurozóny nemají přístup na jednání eurozóny, což není právě šťastné v okamžiku, kdy rozhodnutí eurozóny mají jednoznačný dopad na ekonomiky ostatních zemí. Je naším velkým zájmem být aspoň přítomni těmto diskuzím, neděláme si žádné ambice o nich hlasovat nebo rozhodovat,“ řekl českým novinářům.

Podle dalšího diplomata se mělo setkání zaměřit na nevyřešené otázky spojené s řízením eurozóny, které za sebou zanechal poslední summit EU. Jednou z těchto otázek je například návrh na změnu základních smluv EU nebo vytvoření funkce ministra nebo komisaře pro otázky evropské měny.  

„Nemůžeme si dovolit uvíznout v nějakém podřadném postavení států druhé třídy,“ řekl.

Jeho kolega sdělil EurActivu, že podobná setkání se budou opakovat, ale neměla by se stát oficiálními. „Panuje mezi námi příliš mnoho rozdílných přístupů,“ řekl. „Jde především o to, abychom diskutovali o prioritách jednotlivých zemí a hledali společný postoj.“ Ani Miroslav Kalousek si nemyslí, že podobná setkání by se měla institucionalizovat.

Jiný z diplomatů uvedl, že nelze vyloučit možnost, že podobná setkání se v budoucnu budou konat i jako samostatné schůzky a nejen jako stínová zasedání zemí eurozóny.