Vláda chce do konce mandátu snížit byrokracii o 30 %

Zdroj: www.flickr.com; autor: nerdcoregirl.

Stát hodlá pokračovat v odstraňování zbytečné byrokracie, která podniky v České republice stojí ročně desítky miliard korun. Náklady spojené s administrativou by tak firmám do roku 2014 měly klesnout o 30 %. Oznámili to včera premiér Petr Nečas a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

I přes obtížnou hospodářskou situaci, kdy kvůli pokračující dluhové krizi v eurozóně hrozí návrat hospodářské recese, není podle premiéra třeba „sdílet žádné apokalyptické scénáře ekonomického vývoje“.

„Naším cílem je motivovat k podnikání, protože jedině podnikatelská aktivita pomáhá vytvářet nová pracovní místa,“ řekl včera předseda vlády Petr Nečas v souvislosti s plánem, jehož cílem je snížit do roku 2014 podnikům administrativní náklady o 22 miliard korun.

Vláda počítá například s důsledným hodnocením dopadů přijímané legislativy na podniky (tzv. RIA), po kterém dlouhou dobu volá Hospodářská komora zastupující hlavně malé a středně velké firmy. Nečas dal posuzování dopadů nových legislativních návrhů do souvislosti s normami, kterými Česká republika do svého právního řádu převádí legislativu z Bruselu. Čeští zákonodárci bývají kritizováni za to, že evropskou legislativu často upraví tak, že výsledná česká norma je tvrdší než evropská.

Za implementaci plánu, jehož součástí má být mimo jiné i propojování databází úřadů tak, aby podniky nemusely stejné údaje posílat každému zvlášť, má být zodpovědné Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Dřív než ČR slíbila v Bruselu

Podnikatelé si na nadměrnou administrativní zátěž dlouhodobě stěžují a poslední pravicové vlády jim v tomto ohledu více či méně úspěšně vycházely vstříc. V roce 2008 proto vznikl plán snižování administrativní zátěže podnikatelů, podle kterého měly do roku 2010 v porovnání s rokem 2005 klesnout náklady firem spojené s administrativou o 20 %.

I přes řadu opatření, jakými bylo například zjednodušení živnostenského nebo vodního zákona se ale do konce roku 2010 podařilo snížit administrativu pouze o necelých 16 %. Vláda je však přesto optimistická a věří, že do roku 2014, kdy končí její mandát, zvládne podnikatelům v porovnání s rokem 2005 snížit náklady o 30 %.

Mimochodem, pokud by se jí to podařilo, měla by zároveň předčasně splněno to, co v roce 2010 při stanovování národních cílů evropské strategie Evropa 2020 slíbila v Bruselu. Snížit administrativní náklady podnikatelům o 30 % chce podle těchto závazků totiž až v roce 2020.

A co strategie konkurenceschopnosti?

Přestože zlepšování prostředí pro podnikatele a hodnocení dopadů regulace tvoří součást Strategie mezinárodní konkurenceschopnosti, kterou MPO představilo v loňském roce a dosud ji označovalo za zásadní dokument, Nečas ani ministr Kuba tuto souvislost během včerejší společné prezentace nezmínili.

Kuba se na strategii neodkázal ani ve chvíli, kdy později hovořil o svých prioritách na rok 2012 a představoval „rozklikatelný“ rozpočet, díky kterému si veřejnost bude moci do nejnižších položek dohledat, za co úřad utratil své prostředky, a který se MPO chystá spustit tento týden. I tento projekt je totiž součástí strategického dokumentu, který má z České republiky do roku 2020 učinit jednu z 20 nejvíce konkurenceschopných zemí světa (EurActiv 18.5.2011).

Martin Kuba ale ujišťuje, že dokument považuje za důležitý. „Strategii mezinárodní konkurenceschopnosti považuji za klíčový dlouhodobý materiál,“ řekl Kuba na otázku EurActivu. Ministr se chystá do konce března vládě předložit plán implementace celé strategie. Ten mělo původně MPO zveřejnit už koncem roku, ale kvůli odklonění Martina Kocourka z postu ministra a jeho nahrazení Martinem Kubou došlo ke zpoždění.

„Bude důležité, aby na implementaci spolupracovala celá vláda a abychom měli maximální podporu pana premiéra,“ zdůraznil ministr. Zavádění strategie totiž bude mít na starosti více rezortů a k úspěchu je třeba, aby se přijímání potřebných opatření některá ministerstva nevyhýbala.

Premiér, který má být za implementaci celé strategie odpovědný, dokumentu včera rovněž vyjádřil podporu. V kontextu současné evropské krize Nečas zdůraznil, že „trvalým řešením dlouhodobé udržitelnosti rozpočtů je pouze prohloubení konkurenceschopnosti ekonomiky“, a dodal, že zavedení strategie konkurenceschopnosti je „klíčovým úkolem vlády do konce volebního období“.