Nečas a Cameron se chtějí více soustředit na vnitřní trh EU

zdroj: Rada EU.

Český premiér Petr Nečas a jeho britský protějšek David Cameron, dva politici, kteří se odmítají připojit k připravované fiskální smlouvě EU, hodlají v nejbližších dnech přijít s vlastní iniciativou. V dopise formálně adresovaném špičkám EU evropskou sedmadvacítku vyzývají, aby vedle pokusů o záchranu společné měny nezapomínala ani na dokončení vnitřního trhu Unie.

Česká republika a Velká Británie – nové duo, o kterém bude na blížícím se summitu Evropské rady v Bruselu (1.-2. března) hodně slyšet. Český ministerský předseda Petr Nečas (ODS) a šéf britského kabinetu David Cameron (Konzervativní strana) totiž hodlají své kolegy vyzvat k tomu, aby se kromě záchrany společné měny soustředili i na hospodářský růst a dokončení jednotného trhu EU. 

Přípravu dopisu, který bude formálně adresován stálému předsedovi Evropské rady Hermanu Van Rompuyovi, který by jej podle informací EurActivu měl obdržet dnes, médiím o víkendu potvrdil Nečasův státní tajemník pro evropské záležitosti Vojtěch Belling

Český premiér na nedostatky vnitřního trhu Unie upozorňoval v minulosti několikrát a stejně tak jeho protějšek Cameron.  

„Vnitřní trh skutečně není dokončený, není operabilní,“ uvedl český premiér v polovině prosince při návštěvě Budapešti. Posteskl si, že všichni usilují o záchranu eura, ale na prohlubování trhu se často zapomíná. 

Politici k sobě našli cestu poté, co oba odmítli účast svých států na unijní fiskální smlouvě, od níž si EU slibuje uklidnění a obnovení důvěry trhů. Nečas později připustil, že připojení České republiky v budoucnosti nevylučuje, zvláště pokud se znovu otevřou některé palčivé body, které Praze vadí (EurActiv 17.2.2012).

Mezi hlavní požadavky dohody o fiskální unii, k níž se dodnes přihlásilo 25 států EU, patří povinnost, která říká, aby si země eurozóny do své národní legislativy zavedly pravidlo, podle nějž může strukturální schodek státního rozpočtu dosahovat maximálně výše 0,5 % HDP.   

Dokument dále počítá s automatičtějšími sankcemi pro státy, které by hospodařily s nadměrným schodkem veřejných financí.  

Premiér Nečas své rozhodnutí neúčastnit se paktu zdůvodnil zatím nevyjasněným postupem pro jeho ratifikaci, nezaručenou účastí České republiky na eurosummitech a v neposlední řadě nedostatečným důrazem na povinné snižování státního zadlužení. Cameron, který své „ne“ dohodě vyslovil už na prosincovém summitu EU, se zase obává přílišné finanční regulace, která by mohla mít negativní dopad na londýnské finanční centrum City. 

K připravované česko-britské iniciativě, která by měla být oficiálně oznámena v nejbližších dnech, se podle některých informací připojí i další zhruba desítka zemí. Najdeme mezi nimi například Nizozemsko (s premiérem Markem Ruttem se premiér Petr Nečas sešel minulý týden v Haagu) a spekuluje se rovněž o zemích jako je Itálie, Švédsko, Irsko, Estonsko nebo Slovensko. 

Společný postup před březnovým summitem Evropské rady budou Nečas s Cameronem diskutovat den před jeho zahájením v Londýně. Tento čtvrtek má český premiér naplánovanou cestu do Německa, kde se na zámku Meseberg u Berlína sejde s německou kancléřkou Angelou Merkel. Na audienci u Merkel jsou rovněž pozvaní irský a lotyšský premiér Enda Kenny a Vádis Dombrovskis.