Nečas podpoří boj EU s vysokou nezaměstnaností mladých

Premiér Petr Nečas a generální tajemnice Evropské odborové konfederace Bernadette Ségolová; zdroj: vlada.cz

Český premiér Petr Nečas podpoří na červnovém summitu EU praktické kroky ke snížení nezaměstnanosti mladých lidí, která je v současnoti považována za jeden z největších problemů EU. Premiér to uvedl na včerejším setkání se šéfkou evropských odborů Bernadette Ségolovou. Návrhy odborů na zavedení jednotné evropské daně ale Nečas striktně odmítá, prezident Miloš Zeman s nimi naopak souhlasí.

Počet mladých lidí bez práce dosahuje v některých zemích EU rekordních úrovní. Evropu přitom trápí i celkově vysoká nezaměstnanost. Podle představitelů EU je potřeba s tím něco dělat, a téma nezaměstnanosti a sociální politiky bude proto dominovat příštímu summitu EU, který se uskuteční na konci června (EurActiv 28.5.2013). Premiér České republiky Petr Nečas to vítá.

„Nezaměstnanost je velmi bolestivým problémem v současné EU. Některé aspekty nezaměstnanosti, jako je nezaměstnanost mladých lidí, mohou přinést velmi nepříznivé politické a sociální dopady nejenom v současnosti, ale i v budoucnosti,“ uvedl premiér po setkání s generální tajemnicí Evropské odborové konfederace Bernadette Ségolovou, které se včera (10. června) uskutečnilo v Praze.

Prohlášení o potřebě jednat v otázce vysoké nezaměstnanosti zaznívají v poslední době z úst nejvyšších představitelů EU, jako je předseda Evropské komise José Manuel Barroso nebo předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, poměrně často. Podle premiéra Nečase je ale potřeba přejít od slov k činům. Na příštím summitu EU koncem června je proto připraven podpořit konkrétní praktické kroky vedoucí ke snížení nezaměstnanosti. Jedním z nich by mohlo být třeba zvýšení mobility mladých lidí.

Se Ségolovou se Nečas shoduje na tom, že při hledání řešení problému s nezaměstnaností je nezbytné vést dialog se sociálními partnery. „Strukturální reformy většinou znamenají snižování mezd a větší pružnost pracovních podmínek, a proto je zapotřebí, aby nebyly diktovány shora, ale aby byly přijaty na základě dialogu sociálních partnerů,“ domnívá se Ségolová. Jinak podle ní dojde k narušení důvěry v evropský projekt.

Právě reformy sociálního systému a trhu práce mohou být podle Nečase klíčem k řešení nezaměstnanosti. Česká republika prý totiž díky reformám, které provedla od roku 2007, dosahuje šesté až osmé nejnižší nezaměstnanosti v EU.

Jednotná evropská daň

Vysoká nezaměstnanost v EU je přitom jedním z důsledků současné hospodářské krize. Tu podle evropských odborů již nelze řešit úspornými opatřeními. Je naopak nutné začít investovat do nového růstu, který by zlepšil situaci na trhu práce, vysvětluje Ségolová. S podobným závěrem přišla nedávno v rámci doporučení jednotlivým státům i Evropská komise (EurActiv 31.5.2013).

Evropská odborová konfederace pak přichází i s dalšími návrhy v sociální oblasti. Jednou z kontroverzních otázek je návrh na zavedení jednotné evropské korporátní daně, a to ve výši 25 %. Prezident Miloš Zeman by takový plán podpořil. „Velmi zajímavý je návrh evropských odborů na stanovení jednotné korporátní daně ve výši 25 procent,“ řekl Zeman po jednání se Ségolovou na Pražském hradě.

Premiér Nečas je ale striktně proti. „Jsem zásadním odpůrcem harmonizace přímých daní v rámci Evropské unie. S návrhem evropských odborů stanovit jednotnou firemní daň na 25 % rozhodně nesouhlasím,“ uvedl. Takové zvýšení daní by pro české firmy prý znamenalo ohrožení konkurenceschopnosti. „Jako by českým firmám před atletickým závodem někdo prostřelil nohu a pak by chtěl, aby získaly medaile,“ vysvětluje Nečas.

Pro Českou republiku by totiž 25% zdanění příjmu firem znamenalo zvýšení ze současných 19 %. Zastánci jednotné daně argumentují tím, že firmy se v rámci EU přesouvají za nižším zdaněním, a některé státy tak přichází o vysoké daňové příjmy. Česká vláda nicméně harmonizaci korporátní daně odmítá dlouhodobě.