Nečas jednal o zrušení kanadských víz

zdroj: Rada EU.

Český premiér Petr Nečas se včera (20. května) před zahájením summitu NATO v americkém Chicagu sešel se svým kanadským protějškem Stephenem Harperem. Hlavním tématem jednání byla vízová povinnost pro Čechy cestující do Kanady. Pokud ji země javorového listu nevyřeší, Česká republika by mohla zkomplikovat ratifikaci obchodní dohody mezi EU a Kanadou, pohrozil Nečas.

Český ministerský předseda Petr Nečas (ODS) se včera sešel s kanadským premiérem Stephenem Harperem. Důvodem jejich setkání, které podle Nečasova vyjádření iniciovala kanadská strana, byly rozhovory o vízové povinnosti pro Čechy, kteří cestují do Kanady. Ottawa tuto povinnost zavedla v létě před třemi lety (EurActiv 14.7.2009). 

„Premiér mi přislíbil, že ještě do konce prvního pololetí letošního roku by do parlamentu měl být předložen návrh reformy azylového systému v Kanadě, který by zavedl systém zemí bezpečného původu, to znamená zemí, ze kterých by se nepřijímali žadatelé o politický azyl,“ sdělil novinářům Nečas. 

Pokud by Kanada svá slova nedodržela, může se ze strany České republiky setkat s komplikacemi při ratifikaci obchodní dohody, kterou chce uzavřít s evropskou sedmadvacítkou, v českém parlamentu. 

„Z politických důvodů by to bylo naprosto pochopitelné,“ řekl Nečas.  

Kanadská vláda vízovou povinnost Čechy zavedla vloni v létě poté, co se ukázalo, že počet českých žadatelů o azyl neudržitelně stoupá, a ohrožuje tak sociální systém země. Podle údajů kanadské strany mělo v období od roku 2007 do léta 2009 o azyl požádat na 3.000 Čechů, převážně romského původu.  

Historie sporu Česka s Kanadou je ale mnohem delší. Na jaře roku 1990 Československo jednostranně zrušilo vízovou povinnost pro občany Kanady a o podobném kroku se snažilo přesvědčit i své partnery na druhém břehu Atlantiku. Když se to nepodařilo, víza byla pro kanadské občany znovu zavedena – začala platit v srpnu roku 1991. 

Na jaře roku 1996 ale došlo ke vzájemnému zrušení vízových povinností. Avšak již během roku 1997 se řada českých občanů, v drtivé většině Romů, rozhodla požádat Kanadu o azyl. Imigrantskou vlnu navíc podpořila reportáž TV Nova o „ráji na zemi“, který na Romy v Kanadě čeká. Romové se odkazovali na rasovou diskriminaci.

Kanadská vláda opětovně zavedla víza v říjnu roku 1997 a po českých občanech je požadovala až do podzimu roku 2007. Česko ji následovalo v roce 2001, avšak po vstupu do EU v roce 2004 je bylo nuceno zrušit.