Nečas: Jaderné stress testy nesmí být zpolitizované

Petr Nečas; foto: Karel Pazderka, zdroj: www.vlada.cz.

Příprava testů, jejich průběh a vyhodnocení musí být „odborný, ne zpolitizovaný proces“ a útoky teroristů by jejich součástí zřejmě být neměly. Předseda vlády Petr Nečas to řekl na Evropském jaderném fóru, které se v těchto dnech koná v Praze.

Diskuse o zátěžových testech musí být podle českého premiéra Petra Nečase odborná, ne zpolitizovaná, a musí se opírat o názor sdružení evropských orgánů pro jadernou bezpečnost jako jsou WENRA a ENSREG.

Premiér na tiskové konferenci, která se konala v rámci Evropského jaderného fóra v Praze, uvedl, že Česko je připraveno své elektrárny zátěžovým testům podrobit a zdůraznil, že bezpečnost jaderných elektráren je pro stát „prvořadou prioritou“. Zahrnutí teroristických útoků mezi kritéria ale nepovažuje za vhodné. Pro potenciální teroristy by prý takové testy mohly sloužit jako návod.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek k tomu dodal, že ani podle Lisabonské smlouvy není možné, aby „Evropská komise stanovovala požadavky v oblastech, za které nenese odpovědnost a které jsou plně v kompetenci členských států EU“. Energetický mix je podle ministra ve výlučné kompetenci členských států a „Česká republika bude na této své kompetenci jednoznačně trvat“.

Zastáncem přísnějších testů, které by vedle zkoušek na neočekávané přírodní katastrofy byly obsahovaly také scénáře počítající s útoky teroristů, prosazují v Evropě hlavně Rakousko a Německo. Ty se také tento týden podle informací agentury Reuters postavily proti návrhu testů připravených jadernými experty ve spolupráci s Evropskou komisí, které teroristické útoky neuvažovaly.

Testy mají být hotovy v "příštích dnech"

Komisař Günther Oettinger včera v Praze uvedl, že v zátěžových testech zbývá dořešit už jen „dvě nebo tři“ sporná místa. „Mým záměrem, cílem a zájmem je dospět ke společné dohodě během příštích dnů,“ uvedl komisař.

Mezi největší odpůrce úmyslu testovat jaderné provozy také na útoky teroristů patří kromě České republiky také Velká Británie, Francie a Finsko.

Výhrady má zjevně i Slovensko, které se na jadernou energii ve svém energetickém mixu spoléhá z 50 %. Premiérka Iveta Radičová včera sice přísnější testy výslovně neodmítla, ale prohlásila, že Slovensko „je připravené přijmout všechna opatření, která jsou v lidských silách“. Všechno podle ní ale možné není.

Radičová dodala, že Slovensko do zvýšení bezpečnosti svých jaderných elektráren investovalo už 500 milionů eur a ty již dnes všechna bezpečnostní kritéria splňují. „Více než 60 expertů vyhodnotilo jaderné bloky na Slovensku jako naprosto bezpečné,“ uvedla.

Greenpeace volá po nezávislém hodnocení

Po přísnějších zátěžových testech volají především ekologická sdružení. Hnutí Greenpeace včera vydalo tiskové prohlášení, v němž ocenilo postoj Německa a návrh kritérií stress testů, který v minulých týdnech představila Asociace západoevropských dozorných orgánů (WENRA) (EurActiv 5.5.2011), označilo za „nedostatečný“.

Podle Greenpeace by navíc zkoušky jaderných elektráren neměli provádět jejich provozovatelé, ale nezávislé orgány nebo poradci. Testy provedené v dané zemi by navíc měly zkontrolovat i orgány z jiných zemí EU včetně těch, které na svém území jaderné provozy nemají.

U elektráren, které testy neprojdou, by mělo dojít k jejich odstavení, požadují aktivisté.