Opozice: Návrhy nové vlády týkající se EU jsou „mimo mísu“

Jan Zahradil, europoslanec (ODS,ECR), zdroj: www.ecrgroup.eu.

Tento článek je součástí Special reportu: Nové priority evropské politiky ČR

Přijetí eura bez referenda, snížení spotřební daně na pleny proti vůli Evropské komise i kompetentnost některých ministrů. To jsou jen některé body týkající se evropských záležitostí, kterých se v souvislosti se vznikající vládou obávají opoziční politici.

Včera (6. ledna) představili zástupci ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL své kandidáty na ministry a podepsali koaliční smlouvu.

Ministrem zahraničních věcí by měl být podle pravděpodobné budoucí trojkoalice Lubomír Zaorálek, v čele ministerstva pro místní rozvoj, které dohlíží na čerpání evropských fondů, usedne Věra Jourová. Pro evropské záležitosti bude mimo jiné důležité i ministerstvo financí (Andrej Babiš), či ministerstvo průmyslu a obchodu (Jan Mládek).

„Hlavním problémem vznikající koalice je nezájem o dění na evropské scéně a nekompetentnost ministrů, respektive koaličních stran,“ uvádí europoslanec a kandidát na prvního místopředsedu ODS Jan Zahradil.

Méně skeptický je v tomto směru Marek Ženíšek, místopředseda TOP 09. „Výhodou je ministr zahraničí a premiér z jedné strany v budoucí vládě, z tohoto důvodu od ní očekávám aktivní politiku směrem k EU,“ řekl redakci.

EU mimo střed zájmu?

Koaliční smlouvu představili zástupci pravděpodobné budoucí koalice již v polovině prosince. V ne příliš rozsáhlé části věnující se přímo Evropské unii mluví o „zásadní změně postoje České republiky ke členství v Evropské unii“, o konkrétních krocích však příliš detailně nemluví.

„Strany nové koalice žádnou vlastní evropskou politiku nemají, a rezignují tak i na zastupování českých zájmů v Evropské unii,“ domnívá se europoslanec Zahradil a kritizuje především snahu koalice o vstup do eurozóny, aniž by o něm znovu nerozhodli čeští občané. V koaliční smlouvě se mluví o tom, že budoucí koalice plánuje „připravovat Českou republiku ke vstupu do eurozóny“.

„Je chyba, že ve vládním prohlášení není jasně deklarován vztah vládní koalice k přijetí eura, pro nás je to klíčové téma," řekl EurActivu místopředseda ODS Jiří Pospíšil. „Pokud by mělo být euro v České republice přijato, tak na základě obecného referenda. Jedná se totiž o zásadní omezení suverenity a není možné k němu přistoupit bez jasného vyjádření vůle všech občanů České republiky," dodal.

„Jestliže je v koaliční dohodě závazek uzákonit obecné referendum, jsme připraveni vzít budoucí vládu za slovo a požadovat, aby se první takové referendum konalo právě k otázce přijetí nebo nepřijetí eura,“ uvedl Jan Zahradil.

Také podle Ženíška první výroky některých představitelů budoucí vlády příliš přesvědčivě nepůsobí. „Nápady jako snížená spotřební daň na pleny či potravinová soběstačnost země v rámci jednotného trhu jsou zcela ‚mimo mísu‘,“ řekl EurActivu.