Nadšení Bulhaři si přejí za prezidentku komisařku Georgievu

Eurokomisařce Kristalině Georgievě, která má na starosti mezinárodní spolupráci a humanitární pomoc, udělil bruselský týdeník European Voice prestižní cenu „Evropana roku“ a „Komisaře roku“. Komisařka se ve své rodné zemi, Bulharsku, těší velké podpoře. Její ocenění spustilo lavinu dalšího nadšení.

Poté, co byla v úterý (30. listopadu) vyhlášena komisařka Kristalina Georgieva výherkyní dvou „evropských“ cen, propukly v bulharském virtuálním světě internetu hlasité oslavy. Webová fóra vyzývají svou komisařku, aby v příštích volbách kandidovala na prezidentku.

V době psaní tohoto textu bylo pod článkem na stránkách deníku Dnevnik, který je bulharským partnerem EurActivu, již 355 reakcí čtenářů.

Komisařka EurActivu řekla, že je velmi pyšná na to, že si její země, která vstoupila do bran Evropské unie až v roce 2007, může tuto cenu vystavit do vitríny již podruhé. Před ní se totiž stejného ocenění dočkala i její předchůdkyně komisařka pro ochranu spotřebitelů Meglena Kuneva. Té byla udělena cena „Komisaře roku“ před dvěma lety, letos si však Bulharsko díky Georgievě připsalo ještě o jeden titul navíc.

Na seznamu oceněných v letošním roce figuruje také prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet, který si odnesl cenu za evropského „Úředníka roku“. Zkrátka nepřišla ani Velká Británie, její premiér David Cameron spolu s místopředsedou vlády Nickem Cleggem si vysloužili za své postoje v Unii cenu „Národní politik roku“.

Eurokomisařka Georgieva uvedla, že svou cenu bere jako odměnu za práci na těžce zkoušeném Haiti, která, jak sama připomněla, se stále nechýlí ke konci. Na ostrově teď řádí epidemie cholery, jež si do této chvíle vyžádala na 1.600 lidských obětí. Přetrvávající problémy na karibském ostrově podle jejích slov vycházejí především z velmi nízké úrovně vývoje země. Jejím cílem je vybudovat pomyslný most mezi okamžitou humanitární pomocí a dlouhodobým, udržitelným vývojem malého Haiti, což je zároveň úkol pro komisaře pro rozvoj Andrise Piebalgse.

„V Komisi mám ještě hodně práce…“

Na otázku, zda by se chtěla v příštích bulharských volbách na podzim roku 2011 ucházet o křeslo hlavy státy, odpověděla, že na její současné pozici ji čeká ještě mnoho úkolů, přičemž poukázala na množství lidí, jež umírají při různých katastrofách.

Šťastná hvězda doprovází komisařku už od samého počátku jejího mandátu, kdy ji při pověstném „grilování“ poslanci v Evropském parlamentu několikrát ocenili velkým potleskem.

Přitom o tom, že se Kristalina Georgieva, jež v minulosti pracovala jako místopředsedkyně Světové banky, dostala na seznam možných kandidátů na funkci komisaře, rozhodla spíše náhoda. Její krajanka Rumiana Želeva totiž před Evropským parlamentem žalostně pohořela.

Svou zdrženlivost k výzvě kandidovat na prezidentku komisařka komentovala slovy: „Můj závazek vůči Bulharsku pro mě znamená, abych odváděla dobrou práci a abych jako komisařka svou zemi dobře reprezentovala. Myslím, že tohoto závazku se budu i nadále držet. Není přece nic špatného na tom, když jsou úspěšní Bulhaři v zahraničí považování za symbol své země a její celkový obraz ve světě se tak snaží zlepšit. Domnívám se, že přesně toto naše země potřebuje.“

Ačkoliv je termín prezidentských voleb v Bulharsku přeci jen daleko, média již nyní s chutí spekulují o možných kandidátech.

Pokud se bude o toto křeslo ucházet nynější předseda vlády Bojko Borissov, připisují mu novináři jasné vítězství. Naopak opoziční socialisté se v této chvíli zdají jako jen velmi slabí konkurenti. Současný prezident a tehdejší vůdce socialistů Georgi Parvanov vládne již druhé období, a proto být znovu zvolen nemůže.