Nad půjčkou MMF visí v České republice otazníky

Zdroj: http://www.petr-necas.cz.

Vláda Petra Nečase bude na svém dnešním (14. prosince) zasedání projednávat možné poskytnutí bilaterální půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), z níž by měla být financována pomoc zemím, které jsou ohroženy hospodářskou krizí. Stanovisko českého kabinetu je ale zatím nejasné, premiér chce vyčkat, až budou známy přesné parametry.

Na půjčce MMF, z níž má být financována případná pomoc státům, jež se ocitnou v dluhové pasti, se dohodli lídři členských zemí EU a unijních institucí na summitu, který se minulý týden konal v Bruselu (více EurActiv 12.12.2011). Národní vlády nyní mají 10 dní na to, aby se rozhodly, jak s touto výzvou naloží. Mají totiž dát dohromady 200 miliard eur, z čehož 150 miliard poskytnou členové eurozóny, a zbytek země, které eurem neplatí. Prostředky mají nabídnout i další země mezinárodního společenství. 

Jak se ale zachová česká vláda, zatím není úplně jasné. O tom, zda bilaterální půjčku fondu, která v našem případě představuje 3,5 miliardy eur (v přepočtu 90 miliard korun), opravdu poskytne, mají na dnešním zasedání jednat ministři. Konečné rozhodnutí ale může být odsunuto. 

Důvodem jsou rozpory, které v této souvislosti na české politické scéně panují. Zatímco samotný premiér Petr Nečas (ODS) včera naznačil, že se spíše přiklání k tomu, aby Česká republika MMF nepůjčila, dokud nebudou známy přesné rozměry a podmínky záruk, ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) sdílí opačný názor. 

V Poslanecké sněmovně prohlásil, že by Praha měla na půjčku kývnout, protože se jedná o „naprosto zásadní zahraničně politickou odpověď České republiky na naprosto zásadní zahraničně politickou otázku: Jste na palubě, nebo nejste na palubě.“ Zároveň dal ale za pravdu guvernérovi České národní banky (ČNB) Miroslavu Singerovi v jeho prohlášení o tom, že 200 miliard eur, které EU fondu přislíbila, jsou „acylpyrinem na zlomeninu“. Tedy jinými slovy: příliš nezmůžou. 

Proti půjčce vystoupil i prezident Václav Klaus, který by se podle informací ČTK měl dnešního zasedání vlády zúčastnit. Důvodem jeho nesouhlasu je přesvědčení, že kladné rozhodnutí o půjčce je v situaci, kdy se české ekonomice příliš nedaří a výhledy do budoucnosti nejsou o moc příznivější, nezodpovědné. 

Skeptickým postojem vůči zárukám MMF se netají ani třetí vládní strana, kterou jsou Věci veřejné (VV). Podle jejího předsedy Radka Johna je nesmyslné, aby vláda „podlehla tlaku EU a podepsala bianco šek na 90 miliard korun.“ 

Na druhou stranu opoziční sociální demokracie ústy jejího předsedy Bohuslava Sobotky půjčku podporuje. „Pokud bude pokračovat krize eurozóny, Česká republika se bude propadat do dluhů,“ řekl Sobotka. V případě, že vláda záruky MMF odmítne, může podle něj Česko počítat se ztrátou globálního vlivu. 

K půjčení prostředků MMF by se Česká republika měla podle ekonomického experta Strany zelených Jiřího Čáslavky přiklonit i kvůli tomu, že rizika nesplacení úvěru téměř neexistují. „Půjčka z devizových rezerv ČNB nezvýší naši zadluženost a rizika jsou minimální, je téměř vyloučené, že by nám fond peníze nevrátil, protože splatnost úvěru MMF má přednost před ostatními závazky,“ uvedl Čáslavka.

Půjčka MMF a mezivládní dohoda je něco jiného 

„V prvé řadě je nutné odlišit půjčku MMF jako takovou a mezivládní smlouvu, kterou přijal páteční summit EU,“ uvedl včera v Událostech, komentářích na ČT24 Vojtěch Belling, státní tajemník pro evropské záležitosti Úřadu vlády. Novináři a dokonce i někteří politici totiž mnohdy obě témata slučují, dodal.  

„Pokud zůstaneme u samotné půjčky, tak v tuto chvíli nejde o jednoznačně odmítavý postoj vlády či premiéra za všech podmínek, ale spíše o vyjádření obavy, že ve chvíli, kdy ještě neznáme konkrétní parametry a podrobnosti půjčky, a nevíme, které státy EU a světového společenství se připojí, nemá smysl dávat nějaká prohlášení,“ komentoval vyčkávací postoj premiéra Nečase Belling. 

A to i z toho důvodu, že pokud by vláda poskytnutí půjčky fondu podpořila, neznamená to ještě, že s ním bude automaticky souhlasit i ČNB, která vystupuje jako správce devizových rezerv. Půjčka MMF by totiž byla hrazena právě z prostředků ČNB. 

Guvernér ČNB Miroslav Singer v pondělí ČTK sdělil, že instituce, která je na české vládě zcela nezávislá, bude navrženou pomoc ještě velmi zvažovat.  

Pokud tedy Nečasův kabinet slíbí, že záruky MMF poskytne a ECB se postaví proti, premiér bude muset hledat prostředky jinde, připomněl Belling. 

Stanoviska 

„Nepodepíšeme bianco šek, že by se někam poslalo 90 miliard korun, aniž by se vůbec tušilo, co s nimi bude,“ uvedl premiér Petr Nečas.  

„Jde o zahraničněpolitickou odpověď České republiky na otázku: ‚Jste na palubě, nebo nejste?‘, nechal se včera v Poslanecké sněmovně slyšet ministr financí Miroslav Kalousek

„Nechceme podepisovat bianco šek na 90 miliard. Nesmíme podlehnout tlaku, který přichází z EU, a unáhleně dávat podpis pod smlouvu, jejíž obsah není ještě dán,“ uvedl předseda Věcí Veřejných Radek John

„Pokud by se o tom rozhodovalo ve sněmovně, ČSSD návrh na poskytnutí českých garancí podpoří. V zájmu toho, aby Česká republika nesměřovala do izolace, která nás může ekonomiky i politicky vrhnout o řadu let zpátky,“ řekl na adresu půjčky MMF lídr opoziční  ČSSD Bohuslav Sobotka

„Rozhodování o půjčce MMF nemůže být ponecháno na centrální bance, protože z toho plynou závažné zahraničně-politické důsledky. Pokud by v eurozóně opravdu došlo ke krizovému vývoji, budeme ohroženi i my. Naše dnešní solidarita znamená, že i nám se v budoucnu dostane pomoci, pokud by to bylo potřeba,“ říká Jiří Čáslavka, ekonomický expert Strany zelených.

„Mně se zdá, že ta částka (200 miliard eur) je trošku jako acylpyrin na zlomenou nohu. Nezaškodí, ale zároveň není schopna výrazněji pomoc,“ uvedl Miroslav Singer, guvernér ČNB.

„Je možné poskytnout bilaterální půjčku MMF a neúčastnit se mezivládní dohody a naopak. Půjčka není pomyslnou vstupenkou do jádra Evropy,“ prohlásil Vojtěch Belling, státní tajemník pro evropské záležitosti Úřadu vlády. 

Tomáš Sedláček, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) je přesvědčen o tom, že Česko by se na půjčce MMF mělo podílet. „Pokud vláda a ČNB odmítne půjčku, budou nám dost možná veškeré rezervy úplně na nic. Mýtus o stabilní ekonomice může vzít za své, stejně jako mýtus o českém ostrůvku stabilní koruny“, sdělil ČTK.