Na Nový rok se předsednictví EU ujme Dánsko

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Gunnar Bach Pedersen.

Po polském předsednictví, které odstartovalo v červnu letošního roku, se předsednické role v Radě EU ujme Dánsko. I přesto, že stejně jako jeho předchůdce nepřijala Kodaň společnou měnu euro, hlavním tématem nadcházejících šesti měsíců bude krize eurozóny.

I když Dánové v roce 2000 v referendu odmítli vstoupit do hospodářské a měnové unie (53,1 % hlasovalo proti přijetí eura), současná krize eurozóny se jim nevyhne. Od Nového roku to totiž budou oni, kdo se na šest měsíce ujme „předsednických otěží“ v Radě EU.  

A jak se shoduje většina analytiků a komentátorů, stejně jako v případě polského předsednictví, kterému zbývají poslední hodiny, bude jejich agendě dominovat dluhová krize eurozóny. A to navzdory tomu, jaké priority si předsednická země sama zvolí. 

Jak podotýká bruselský server EUobserver.com, Dánové budou mít plné ruce práce zejména s tím, aby udrželi Evropskou unii jednotnou. Jak se totiž ukázalo na nedávném summitu Evropské rady, který se konal před Vánoci v Bruselu, mezi členskými zeměmi EU existují výrazné rozdíly v pohledu na způsob, jakým řešit prohlubující se krizi eurozóny (podrobnosti viz EurActiv 12.12.2011). 

Zatímco 17 zemí platících eurem vyjádřilo svou ochotu připojit se ke zvláštní fiskální dohodě (na mezivládní bázi), která má vést k větší koordinaci hospodářských politik a automatičtějším sankcím za porušování rozpočtových pravidel, Velká Británie se postavila jednoznačně proti. Zbývající státy, včetně České republiky a Dánska, si vzaly čas na rozmyšlenou.  

Dalším velkým (ekonomickým) tématem, které dánskému předsednictví zcela jistě nedá spát, budou jednání o víceleté finanční perspektivě (2014-2020), jež tradičně ústí do dlouhotrvajících a vysilujících „bitev“. Kromě sporů o výdajovou stránku rozpočtu se nyní očekávají i tahanice o jeho příjmy. Na stole totiž bude kontroverzní daň z finančních transakcí, o níž stojí zejména Německo, ale ostře s ní nesouhlasí Velká Británie.  

Naposledy Dánsko předsedalo EU v roce 2002, kdy se do evropských dějin zapsalo zejména kvůli uzavření přístupových jednání s desítkou kandidátských zemí, mezi nimiž nechyběla ani Česká republika.