Připraví lobbistická minulost Teličku o post v Komisi?

Pavel Telička; zdroj: Evropská komise.

V souvislosti s výběrem nového komisaře se stále častěji mluví o tom, zda by Pavlu Teličkovi ve jmenování na tento post mohla zabránit jeho lobbistická minulost. Podle politoložky Markéty Pitrové sice není Teličkův karierní postup protiprávní, ale přesto jde o něco, co bude předsedu Komise zajímat, protože by to na Komisi mohlo uvrhnut špatné světlo. Teličkovi by to tak mohlo zkomplikovat situaci.

Mezi vládními stranami se schyluje k velkému boji o to, kdo se stane českým eurokomisařem. Jak uvedl premiér Bohuslav Sobotka v úterý v Bruselu, kabinet by se měl začít zabývat touto otázkou přibližně za 14 dní, tedy poté, až bude připraven státní rozpočet.

Největší diskuze probíhá okolo jména Pavla Teličky, který má silnou podporu hnutí ANO. Ostatní strany však pro jeho nominaci příliš velké pochopení nemají. Důvodem je především Teličkova lobbistická minulost.

K politikům se v posledních dnech přidává i odborná veřejnost. „Jestli se Telička stane evropským komisařem, poškodí to reputaci této instituce. Navíc kodex chování komisařů požaduje ‘úplnou nezávislost‘ a absenci ‘rizika střetu zájmů‘, což znamená, že by Teličkova kandidatura měla být ihned zamítnuta,“ uvedla organizace Corporate Europe Observatory, která se zabývá lobbingem v EU.

Problémy v EP?

To, kdo se stane eurokomisařem za Českou republiku, není ale pouze v rukách české vlády. Každý stát svou nominaci konzultuje s předsedou Evropské komise, který nominatům následně přidělí jednotlivá portfolia. Ti poté předstoupí před Evropský parlament, kde probíhá takzvané grilování, tedy intenzivní dotazování, na základě kterého europoslanci vyhodnotí způsobilost kandidáta.

Právě v této fázi by podle politoložky Markéty Pitrové z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity mohl mít Telička problém.

„Záleží, jak bude nastavené klima v novém Parlamentu. Jedná se ale o věci, o které se poslanci zajímají a jsou to také věci, o které by se měl zajímat budoucí předseda Komise. Tím totiž svou Komisi uvrhne do špatného světla. Teličkovi by to mohlo zkomplikovat situaci,“ řekla Pitrová redakci.

„Je to škoda, on je bezesporu z našich kandidátů nejerudovanější, ale systémově si myslím, že to není šťastná volba a není to šťastná volba ani z hlediska politické kultury, kterou bychom se měli snažit vytvářet,“ dodává.

Za Microsoft i uhelné společnosti

Pavel Telička už má za sebou v Bruselu bohaté pracovní zkušenosti. Vedl český vyjednávací tým během přístupových rozhovorů o vstupu České republiky do EU a poté byl několik měsíců prvním českým eurokomisařem.

Politoložka Pitrová: „Evropská komise se od roku 2002 snaží soustředit na regulaci lobbingu. Pan Telička je sice výborný odborník, ale jeho nominace by byla proti duchu toho, co chce Komise prosazovat.“

Následně spoluzaložil a vedl lobbistickou firmu BXL Consulting v Bruselu, která pracovala mimo jiné pro Microsoft, tabákovou skupinu BAT nebo některé české uhelné společnosti. Už při zakládání této společnosti musel Telička požádat předsedu Komise a Etickou komisi o svolení. Jinak by 18 měsíců po skončení svého úřadu komisaře nesměl firmu založit.  

Komise rozhodla, že tak učinit může, protože svým bývalým portfoliem zdraví a ochrana spotřebitele nekoliduje s budoucím zaměřením firmy BXL (doprava, energetika nebo vnitřní trh).

Efekt otáčivých dveří

Podle Pitrové ale musíme brát na zřetel celý Teličkův kariérní vývoj od diplomata, přes komisaře, lobbistu až zpět k europoslanci a potažmo eurokomisaři.

„To je efekt otáčivých dveří, proti kterému se Unie brání a proti kterému má nejrůznější opatření z hlediska regulace lobbingu. Právně je to sice v pořádku, protože nikde není napsáno, že z poslance EP se nemůže stát komisařem a nikde není napsáno, že se z lobbisty nemůže stát poslanec. Ale právně už ošetřené je, že úředník Komise se nesmí dva roky po svém ukončení pracovního poměru stát lobbistou a z komisaře se nesmí stát lobbista,“ vysvětlila redakci Pitrová.

Sám Telička upozorňuje na to, že v posledních letech nepracoval pouze pro soukromý sektor. „Minulých sedm let jsem pracoval pro poradní orgán Evropské komise pro snižování administrativní zátěže a také jsem dělal evropského koordinátora pro transevropské sítě. Pokud bych se dostal k tenké hranici, že bych se dostal do střetu zájmů nebo bych zneužil postavení, tak tam dávno nejsem,“ upozornil navíc v pořadu Otázky Václava Moravce.

Mezi lidmi oblíbený

Zatímco mezi odbornou veřejností vyvolává případná nominace Teličky spíše rozpaky, zdá se, že mezi lidmi je tento politik oblíbený. Jak ukázal nedávný průzkum agentury Focus, jako komisaře by ho uvítalo 35 % Čechů.

Až za ním se umístila končící europoslankyně Zuzana Roithová (22 %), kterou by rádo v Komisi viděla KDU-ČSL. Roithová však svoji kandidaturu teprve zvažuje.

Ani tato oblíbená politička a bývalá kandidátka na prezidentku ČR však nemá podporu uvnitř vlády vůbec jasnou. „Zdá se mi, že Zuzana Roithová není dobrá manažerka,“ uvedl pro DVTV předseda Senátu Milan Štěch. Dodává ale, že Roithová je podle něj nepochybně pracovitá politička a že je společně s Pavlem Mertlíkem hlavní favoritkou na zmiňovaný post.

Bývalý ministr financí Mertlík je oficiálním kandidátem ČSSD. Ta na něj podle svých slov vsadila, protože doufá, že by tak mohla získat jedno z ekonomických portfolií. Mertlíka podle zmíněného průzkumu podporuje 13 % dotázaných.

Autor: Anna Kuznická