Ministři řešili uprchlíky a vízovou povinnost Čechů do Kanady

Ministři vnitra se včera sešli k jednání v Bruselu, na němž se mimo jiné zaměřili na řešení uprchlického problému a také diskutovali o nedávno zavedené vízové povinnosti pro Čechy cestující do Kanady. Zástupci členských zemí se vyslovili pro jednotný postup vůči Kanadě.

Ministři členských států odpovědní za oblast spravedlnosti a vnitřních věcí se sešli v Bruselu k pravidelnému zasedání. Hlavním tématem bylo řešení uprchlického problému. Počet uprchlíků hledajících azyl v Evropě neustále roste a především členské státy na vnějších hranicích EU mají s řešením jejich situace velké problémy. Země jako je Itálie nebo Řecko volají po komplexním řešení na úrovni EU.

Na včerejším jednání ale k výraznějšímu pokroku v této otázce nedošlo. Jednotný evropský systém, dle nějž by se řešila situace jednotlivých žadatelů o azyl, je tak stále v nedohlednu. Každý členský stát v současné době upravuje podmínky pro udělení azylu samostatně, proto se jednoduše může stát, že uchazeč, jemuž byl azyl v jednom členském státu udělen, by ve druhém byl označen za nelegálního imigranta.

Rakousko však proti zavedení jednotného systému na evropské úrovni protestovalo. Také ČR, kterou na jednání zastupovala náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčková Melicharová podpořila tezi o zachování národních pravomocí v této oblasti. Schůzce ministrů byl přítomen také Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Antonio Gutteres, který označil nynější evropský přístup k této problematice za neefektivní a vyzval zástupce členských zemí, aby s řešením zhoršující se situace neotáleli.

Ministři se v diskusi také dotkli jednostranného zavedení vízové povinnosti pro české občany cestující do Kanady, k němuž došlo v červenci v souvislosti s vysokým počtem českých žádostí o azyl v Kanadě. Komisař pro spravedlnost, svobodu a bezpečnost Jacques Barrot k tomu řekl, že „situace není přijatelná nejen pro ČR, ale i pro celou EU“. Dle Lenky Ptáčkové Melicharové během oběda byla zmíněna možnost zavedení odvetné vízové povinnosti pro kanadské diplomaty cestující do EU.

EU chce vůči Kanadě postupovat jednotně. Zástupci členských států vyslovili Česku podporu, nicméně nikdo z nich si nepřeje „vízovou válku“ s Kanadou. Evropská komise předloží členským států analýzu situace nejpozději 6. listopadu a na jejím základě se bude připravovat další postup.