Ministr Kalousek varuje před ztrátou ratingu ČR

zdroj: Rada EU.

Ministr financí Miroslav Kalousek varuje před ztrátou důvěry finančních trhů, které podle jeho slov Českou republiku bedlivě sledují kvůli sporům ohledně daňového balíčku.

Politické tahanice kvůli daňovému balíčku, který počítá hlavně se zvýšením daně z přidané hodnoty a který minulý týden neprošel Poslaneckou sněmovnou, ohrožují podle rezortu financí důvěru České republiky na finančních trzích. 

Ministerstvo připomnělo, že mezinárodní ratingová agentura Moody´s již na jaře upozornila Česko, že případná politická nestabilita může mít vliv na její ratingové ohodnocení. 

Rating slouží investorům k získání představy o tom, jak jsou země schopny dostát svým závazkům a splácet půjčky. Rating tak výrazně ovlivňuje například úrokové podmínky půjčky. 

Moody´s se k aktuální situaci v České republice vyjadřovala již minulý týden (7. září), kdy ve své zprávě zmínila i šestici politických rebelů, kteří přijímanou legislativu zablokovali.  

„Neschválení rozpočtové legislativy by podle agentury samo o sobě neznamenalo ztrátu důvěryhodnosti ČR jako věřitele, ale politické konsekvence případného neschválení tohoto balíčku by zkomplikovaly proceduru nadměrného schodku a dále by vedly k výraznému zvýšení nákladů na obsluhu státního dluhu,“ sdělil novinářům Ondřej Jakob z tiskového oddělení rezortu financí. 

„Pokud bychom nepokračovali ve snižování deficitu, přišli bychom o pracně budovanou důvěru na finančních trzích. Díky ní si totiž půjčujeme výrazně levněji, než řada starých států EU, o těch nových ani nemluvě,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.  

„Od roku 2010 se nám tak podařilo uspořit několik desítek miliard korun na úrocích ze státního dluhu. Ztráta důvěry a prohlubování deficitu by nás o tyto významné úspory připravily,“ dodal. 

Rezort odhaduje, že zhoršení ratingu o jeden stupeň by mohlo pro Českou republiku znamenat zvýšení úrokových nákladů na obsluhu státního dluhu ve výši do 10 miliard korun ročně. 

Vláda premiéra Petra Nečase se bude návrhu státního rozpočtu na rok 2013 věnovat na svém dnešním (12. září) zasedání.