Ministerstvo pro místní rozvoj předalo odpověď na audit okolo Babiše do Bruselu

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) ©MMR

Zástupci ministerstva pro místní rozvoj ve středu osobně předali stálému zastoupení ČR v Bruselu odpověď na návrh auditní zprávy Evropské komise k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. ČTK to dnes sdělil tiskový mluvčí ministerstva Vilém Frček.

Úřad měl původně odpovědět na začátku srpna, EK ale vyhověla žádosti ministryně Kláry Dostálové (za ANO) a prodloužila lhůtu do 2. září.

Na odpověď k auditům okolo Babiše potřebujeme více času, žádá MMR Evropskou komisi

Ministerstvo pro místní rozvoj požádá Evropskou komisi, aby prodloužila třicetidenní lhůtu na vypracování odpovědi na návrh první auditní zprávy o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše při čerpání peněz z evropských fondů. Informaci ČT potvrdil ČTK mluvčí ministerstva Vilém Frček.

Podle návrhu auditní zprávy má Babiš stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert, a je proto ve střetu zájmů při čerpání peněz z evropských fondů. Česko by kvůli tomu mohlo vracet do rozpočtu EU kolem 450 milionů korun. Babiš v minulosti řekl, že vracení peněz nehrozí.

Dostálová v rozhovoru pro Deník N tento týden obsah odpovědi neprozradila, argumentace by ale podle ní měla být ve prospěch Česka. Úřad rozporuje každou větu návrhu auditní zprávy na každé stránce, řekla ministryně Deníku N. Mnoho podkladů, které auditorům úřad dal, se podle ní neobjevilo v předběžné auditní zprávě. Dostálová také měla dojem, jako by se kontroloři v průběhu auditu střídali a nepředali si informace.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš dnes Dostálovou vyzval, aby odpověď zveřejnila. Pokud úřad rozporoval každou větu návrhu, může být podle Pirátů přístup vedení ministerstva v rozporu s principem nestrannosti úředníků podléhající pod služební zákon.

Mohou, nebo nemohou poskytnout audity? Ministerstvo a senátor se na pokynech EK neshodnou

Evropská komise podle senátora Lukáše Wagenknechta sdělila, že nemá žádný dokument, který by ministerstvům bránil poskytnout Senátu vyžádané auditní zprávy, jež se týkají údajného střetu zájmů premiéra Babiše. Ministerstvo financí mu oponuje.

Bartoš v červenci oslovil osm úřadů a požádal je, aby stejně jako tehdy Státní zemědělský intervenční fond zastavily proplácení dotací Agrofertu. K podobnému kroku přistoupil Státní fond životního prostředí. „Všechny ostatní instituce k celému problému přistupují naprosto benevolentně. Je zarážející, že tento nejednoznačný a do velké míry chaotický přístup panuje v období, kdy česká ministerstva připravují odpovědi k návrhům auditních zpráv Evropské komise,“ uvedl pirátský předseda v dnešní tiskové zprávě. Obrátil se proto na generálního ředitele Generálního ředitelství EK pro regionální politiku Marca Lemaitreho.

Návrh auditní zprávy v angličtině dorazil do Česka na konci května, druhý červencový týden dostaly MMR a ministerstvo financí oficiální český překlad. Druhý návrh auditu, který se věnuje dotacím v zemědělství, zatím nezveřejnila ani média.

SZIF na základě auditu EK neproplatí dotace Agrofertu a podnikům z okolí ministra Tomana

Státní zemědělský intervenční fond nebude proplácet dotace holdingu Agrofert od února 2017. Stejný způsob zvolí i u podniků rodiny ministra zemědělství Tomana, a to od srpna 2018. Opozice kroky uvítala.