Mezi Českem a Polskem se rýsuje dohoda o Turówu. Stažení žaloby ale zatím není na programu dne

Polský premiér Mateusz Morawiecki (vlevo) a český premiér Andrej Babiš (vlevo) [© EPA-EFE/Tomasz Gzell POLAND]

Česko-polské vztahy si procházejí nelehkým obdobím. Soudní spor týkající se těžby v hnědouhelném dole Turów doprovází rozporuplná komunikace premiérů obou zemí. Zatímco polský premiér tvrdí, že Česko chce žalobu na Polsko stáhnout, český premiér informaci vyvrací. Server EURACTIV.cz uvádí věci na pravou míru.

Ve sporu mezi Českem a Polskem o pokračující těžbě na dole Turów se začíná svítat na lepší časy. Těžba sice pokračuje navzdory pátečnímu rozhodnutí Soudního dvora EU o okamžitém zastavení, české straně se však po letech daří dostat Varšavu k vyjednávacímu stolu.

Rozuzlení sporu může mít podobu bilaterální dohody mezi Českem a Polskem. Na stole jsou v současné době její obrysy, přičemž detaily se budou teprve projednávat na obou stranách.

Jak redakci serveru EURACTIV.cz potvrdily zdroje blízké jednání, pokud by se skutečně podařilo dohodu podle českých představ schválit a Polsko by začalo s její implementací, Česko by pak zvážilo stažení žaloby. Tou se nyní zabývá Soudní dvůr EU.

„Dohoda obsahuje několik podmínek, za kterých jsme ochotni žalobu k evropskému soudu stáhnout,“ potvrdil redakci EURACTIV.cz Dan Ramzer, starosta města Frýdlant, který se aktivně angažuje v řešení sporu kolem dolu Turów.

Návrh dohody by měl obsahovat konkrétní finanční kompenzace, které by mělo Polsko zaplatit jako náhradu za negativní dopady těžby na životy občanů v českém příhraničí.

Podle vyjádření polského premiéra Mateusze Morawieckeho se jeho země chystá na projekty v příhraničí investovat 45 milionů eur (tj. 1,1 miliardy korun). Z informací ČTK vyplývá, že peníze půjdou ze státního rozpočtu, od samospráv a také od společnosti PGE, která je vlastníkem dolu Turów a blízké elektrárny.

Peníze mají primárně směřovat na monitoring znečištění životního prostředí a podzemních zdrojů vody. Kompenzace by měly pokrýt i opatření, která mají připravit území Chrastavska a Frýdlanska na případnou ztrátu podzemní vody, a také na zadržování vody v krajině. Redakci to potvrdil přímo Ramza, který se účastní jednání s polskou stranou.

Počítá se mimo jiné s výstavbou vodárenské infrastruktury, která má zabránit tomu, aby důl neodváděl vodu z českého příhraničí. S jejím budováním se ale zatím nezačalo. Podle starosty Frýdlantu zatím existují pouze plány na její vytvoření a ministerstvo zemědělství již na to vyčlenilo dotace.

Polsko chce další jednání s Českem o Turówu, soudu předloží nové argumenty

Polsko začne s Českou republikou jednat o dalším osudu hnědouhelného dolu Turów, řekl dnes premiér Mateusz Morawiecki. Soudnímu dvoru EU, jehož rozhodnutí o uzavření dolu odmítá respektovat, předloží Polsko nové argumenty.

Součástí dohody by mohlo být i vytvoření komise expertů, která by zkoumala konkrétní vliv těžby na životní prostředí.

„Byly dohodnuty kontury dohody. Nyní je na tahu Polsko, které to bude projednávat na vládě. Očekává se dohoda na úrovni ministrů či premiérů,“ uvedl dnes na ranní tiskové konferenci v Bruselu český premiér Andrej Babiš. Podle jeho slov má návrh dohody obsahovat také konkrétní termín ukončení těžby, to ale Ramza redakci nepotvrdil.

„Naší touhou posledních dvou let je dohodnout se s polskou stranou na podmínkách, za kterých budeme tolerovat fungování elektrárny, popřípadě těžby,“ upřesnil Ramza s tím, že aby tomu tak bylo, Polsko musí dodělat studii dopadu na životní prostředí (tzv. proces EIA), jejíž neexistence je hlavním bodem sváru celého sporu mezi Českem a Polskem.

Český boj proti Turówu pokračuje. Řešením může být mezinárodní komise, dodávky vody i zemní val

Liberecký kraj bude jednat s ministerstvem životního prostředí (MŽP) o žalobě na Polsko s návrhem na vydání předběžného opatření za porušení evropské legislativy kvůli povolení další těžby v hnědouhelném dolu Turów u česko-polské hranice.

Malé vítězství pro Česko

Kromě projednávání návrhu bilaterální dohody došlo ještě k dalšímu posunu. Polsko podle vyjádření českého premiéra po pěti letech sporu kolem pokračující těžby na dole Turów uznalo, že důl má negativní dopad na životy českých občanů.

„Polská strana jedná konečně konkrétně,“ zdůraznil Babiš.

Z polské iniciativy se také včera uskutečnilo setkání zástupců Libereckého kraje, Dolnoslezského vojvodství a českého a polského ministerstva zahraničí (MZV) a životního prostředí (MŽP). Cílem schůzky bylo podle tiskové zprávy českého MŽP nastínit možná řešení celého sporu.

„Polsko jsme v první řadě vyzvali k respektování rozhodnutí Soudního dvora EU. Pokud tak Polsko neučiní, jsme připraveni Soudu navrhnout takovou pokutu, která bude Polsko motivovat k respektování soudního rozhodnutí,“ uvedl po včerejším jednání náměstek sekce politiky a mezinárodních vztahů ministerstva životního prostředí Vladislav Smrž, který se kauze Turów na ministerstvu od začátku věnuje.

„Současně jsme Polsku zopakovali podmínky, za kterých jsme ochotní případně stáhnout českou žalobu – jsou to především písemné a současně finanční záruky, že Polsko bude minimalizovat a kompenzovat dopady těžby na Českou republiku. Vedle ovzduší a hluku se jedná především o stav podzemních vod, na které těžba v Turówu dlouhodobě negativně dopadá,“ dodal Smrž s tím, že takové podmínky by byly zakotveny do mezivládní smlouvy, která by obsahovala i sankce za její nerespektování.

Spor pokračuje dál

Dohoda mezi oběma partnery sice stále není hotová, kancelář polského premiéra však dnes nad ránem přišla s informací, že česká strana svou žalobu stáhne. Premiér Babiš ale tuto informaci později vyvrátil.

„Žádnou žalobu stahovat nebudeme… Nic takového nebude, to vylučuji,“ prohlásil Babiš.

Jak vyplývá z informací od zdrojů blízkých jednání, pokud by se nakonec Polsko skutečně rozhodlo na české podmínky přistoupit, podepsat smlouvu a začít její ustanovení plnit, Česko by bylo ochotné stažení žaloby zvážit. Polský premiér Morawiecki však záležitost interpretoval tak, že dohoda je téměř hotová a že Česko žalobu stáhne.

Morawiecki zároveň včera prohlásil, že důl Turów i přilehlá elektrárna budou fungovat dál navzdory pátečnímu rozhodnutí unijního soudu zastavit okamžitě těžbu do doby, než vydá konečný rozsudek k žalobě podané Českou republikou letos v únoru.

Okamžité zastavení těžby by podle polské strany znamenalo ekologickou a energetickou katastrofu a mělo by obrovské sociální dopady. Celý komplex kolem Turówa se totiž podílí na zhruba pěti procentech energetickém mixu Polska a je v něm zaměstnáno na 5 tisíc lidí.

Turów: Polský důl, který se stal jádrem regionálních sporů

Napětí na polsko-česko-německých hranicích způsobené prodloužením těžby v uhelném dole Turów stále roste. Česko tvrdí, že těžba je už rok nelegální a že způsobuje kontaminaci místní pitné vody.

Praha k žalobě přistoupila poté, co Varšava opakovaně odmítla s Českem jednat o negativním dopadu dolu na české obyvatele a po protiprávním prodloužení povolení těžby.

Ta měla skončit na konci dubna loňského roku, jenže polské ministerstvo pro klima tehdy prodloužilo povolení na dalších šest let, do roku 2026. Vůči tomu se ohradili místní z Libereckého kraje a neziskové organizace, následně se přidal i Evropský parlament a Poslanecká sněmovna ČR. Některé české námitky na konci loňského roku uznala i Evropská komise. Povolení totiž bylo vydáno bez řádného posouzení dopadů na životní prostředí a bez účasti a zohlednění námitek české strany.

Navzdory rozsáhlé kritice z české i unijní strany letos v dubnu přišlo další prodloužení těžby ze strany Polska až do roku 2044.

Potvrzeno. Česko zažaluje Polsko kvůli dolu Turów

Spor Česka a Polska o nelegální těžbu v hnědouhelném dole Turów se posouvá do další fáze. Vláda ČR dnes rozhodla, že podá žalobu k Soudnímu dvoru EU, který může těžbu definitivně zastavit.