Mertlík se brání Babišově kritice: Nejsem v EU neznámý

Pavel Telička a Andrej Babiš; zdroj: www.anobudelip.cz

Pavel Telička sice působí v evropských institucích poměrně dlouho, ale nezastupoval české zájmy, ale soukromé, což může být jeho nevýhodou, říká kandidát ČSSD na českého eurokomisaře Pavel Mertlík. Reaguje tak na slova Andreje Babiše, podle kterého nemá Mertlík dost zkušeností z EU, protože byl ministrem financí ještě před naším vstupem.

Ve vládní koalici se stupňuje diskuze o tom, kdo by měl být příštím českým komisařem a vystřídat tak v evropské exekutivě Štefana Füleho. Grémium ČSSD v polovině minulého týdne zvolilo za svého kandidáta bývalého ministra financí v Zemanově vládě, rektora soukromé vysoké školy Pavla Mertlíka.

Hnutí ANO již v minulosti oznámilo, že také plánuje nominovat svého kandidáta, předseda hnutí Andrej Babiš mluví o bývalém komisaři Pavlu Teličkovi, který vede kandidátku ANO pro evropské volby. Ten opakuje, že o tento post v současné době neusiluje. KDU-ČSL podle svých slov ambici nominovat svého kandidáta nemá.

V reakci na Mertlíkovo zvolení Babiš prohlásil, že Mertlík nemá tolik zkušeností z unijních institucí, jako Telička, protože byl ministrem financí ještě v době, kdy jsme nebyli členem EU.

„Pan Telička evropským komisařem byl, ale je to už deset let, což je poměrně dlouhá doba. V tom je jeho angažmá přibližně stejně staré, jako to mé vládní. A že mezi tím obíhal kuloáry Bruselu, je sice jeho výhoda, ale do určité míry to může být i handicap, protože tam nevystupoval jako reprezentant ČR, ale zastupoval soukromé zájmy,“ řekl Mertlík EurActivu v dnešním rozhovoru.

Rozhodnou už evropské volby?

Podle Babiše by měl o tom, která strana nakonec vybere českého eurokomisaře, rozhodnout výsledky evropských voleb, které se uskuteční za deset dní. Průzkumy v nich dlouhodobě favorizují Babišovo ANO.

„Nevidím to jako osobní souboj mezi mnou a dalšími nominanty jiných politických stran. Je to citlivá vnitropolitická otázka, ale musím říct, že jde primárně mimo mě. Je to věcí dohody vládní koalice, kterou nejsem schopný předvídat,“ říká Mertlík.

Domnívá se, že celý problém bude nejspíš řešen v rámci dalších oblastí domácí a zahraniční politiky, protože otázka, kdo bude Česko zastupovat v EU, není jediným sporným bodem české politiky.

Mertlík: Mám na to

Mertlík se mohl stát eurokomisařem už v roce 2004, kdy ho oslovila vláda Vladimíra Špidly. Tehdy ale z rodinných důvodů odmítl. Komisařem se poté měl stát Miloš Kužvart, který však po kritice, která doprovázela jeho úvodní prezentaci v evropských institucích, na tento post rezignoval. Prvním českým komisařem se tak nakonec stal právě Pavel Telička.

„Základní otázka pro mě nyní nebyla, jestli se mi do toho chce, nebo ne, ale jestli si myslím, že na to mám, a jestli jsem schopen dobře reprezentovat Českou republiku a podat kvalitní výkon, který se od evropského komisaře očekává. A usoudil jsem, že ano,“ říká v dnešním rozhovoru Mertlík.

Evropské volby se v Česku budou konat v pátek a v sobotu 23. a 24. května. Češi si v nich vyberou 21 europoslanců. Členské státy a nový Parlament následně zvolí nového šéfa Evropské komise. V září pak proběhne „grilování“ kandidátů na evropské komisaře, kteří by se měli ujmout svého úřadu v listopadu 2014.

Autor: Anna Kuznická