Malmström se opět opřela do ČR kvůli měření penisů uprchlíků

Cecilia Malmström, eurokomisařka pro vnitřní záležitosti; zdroj: Evropská komise.

Česká republika porušuje podle eurokomisařky pro vnitřní záležitosti Cecilie Malmström lidská práva. Při posuzování žádostí o azyl totiž používá metodu, při níž se u žadatelů zkoumají fyziologické reakce při sledování pornografických výjevů. Takové praktiky jsou podle komisařky „středověké“ a v rozporu s Chartou základních práv EU.

Kritika za používání kontroverzní metody falometrie, při níž se u žadatelů o azyl zkoumají fyziologické reakce v závislosti na různých sexuálních podnětech, se od eurokomisařky pro vnitřní záležitosti Cecilie Malmström na Českou republiku snesla u příležitosti Mezinárodního dne proti homofobii a transfobii, který se slaví 17. května. 

Komisařka na svém internetovém blogu napsala, že se „jedná o středověkou metodu a závažné porušení práv jednotlivců na soukromí“. 

Uvedla také, že Brusel již kontaktoval české úřady, po nichž bude požadovat vysvětlení. ČTK to posléze potvrdil i její mluvčí Marcien Grabiec. „Přetrvávají zde určité obavy, které se týkají slučitelnosti této metody s azylovým právem EU a základními právy,“ řekl. 

Formální vyšetřování ze strany Evropské komise ale podle jeho slov zatím odstartováno nebylo. 

"Dopis, který zaslala Evropská komise, Ministerstvo vnitra zatím neobdrželo," řekl EurActivu Pavel Novák, ředitel odboru tisku a public relations na ministerstvu.

Není to poprvé 

Česká republika nebyla za kontroverzní způsob testování žadatelů o azyl kritizována poprvé. Komise ji pokárala i vloni na podzim, kdy na používání metody falometrie v Česku upozornila agentura Evropské unie pro lidská práva. České úřady měly metodu užívat u žadatelů, kteří o sobě tvrdili, že jsou homosexuálové. 

Ministerstvo vnitra se tehdy proti obvinění ohradilo a uvedlo, že metoda se v České republice použila jen několikrát (počet nedosáhl ani 10 osob) a navíc vždy se souhlasem žadatele.  

„Vyšetření se provádí se jako jeden z  podkladů pro vydání rozhodnutí v případech osob, zakládajících své obavy z návratu do vlasti na odlišné sexuální orientaci, která by mohla být v případě jejich návratu příčinou závažného porušení jejich lidských práv či dokonce ohrozit jejich život. K vyšetření je přistoupeno pouze u osob ze zemí, které homosexualitu tvrdě trestají,“ píše se v prosincové tiskové zprávě ministerstva.   

Žadatelé o azyl, kteří toto vyšetření podstoupili, pocházeli podle ministerstva z oblastí, kde je aplikováno islámské právo šaría, případně ze zemí se silným vlivem islámu – například z Íránu, Sýrie, Egypta, Ázerbajdžánu, Nigérie či Kamerunu. 

„V případě nevěrohodných žadatelů chceme mít stoprocentní jistotu, že nevracíme do země někoho, komu by tam z důvodu jeho odlišné sexuální orientace hrozilo nebezpečí či dokonce smrt,“ uvedl tehdy tisku Novák.