Mach přišel o zázemí v Evropském parlamentu, jeho frakce se rozpadla

Petr Mach; zdroj: Evropský parlament.

Frakce Evropa Svobody a Přímé Demokracie, jejímž členem byl i český europoslanec Petr Mach (Svobodní), se dnes (16. října) rozpadla. Stalo se tak poté, co její řady opustila lotyšská europoslankyně Iveta Griguleová. Euroskeptici jsou známi především díky kritickému vystupování Brita Nigela Farage.

Ještě dnes dopoledne zasedalo v Evropském parlamentu sedm politických skupin, nyní je to o jednu méně. Euroskeptická frakce Evropa Svobody a Přímé Demokracie (EFDD), jejímž členem je i český europoslanec Petr Mach (Svobodní), se rozpadla. Na Twitteru to oznámil mluvčí Evropského parlamentu Duch-Guillot. 

Politickou skupinu euroskeptiků, která se seskupila kolem výrazného britského politika a kritika dosavadního směřování EU Nigela Farage (UKIP), totiž opustila lotyšská europoslankyně Iveta Griguleová. 

Vystoupení jednoho člena by samo o sobě nemuselo nic znamenat, v případě euroskeptiků se to ale ukázalo být zásadním. Aby totiž mohla v Evropském parlamentu vzniknout formální politická skupina, kromě určitého počtu poslanců (25) musí její členové pocházet i z minimálního počtu zemí – v tomto případě ze sedmi. Odchodem Griguleové nyní v EFDD zasedají poslanci pouze ze šesti členských států. 

Od června měla politická skupina EFDD 48 členů, kromě Britů se k ní hlásí i několik Italů, Švédů a Litevců. Kromě Čecha Petra Macha a zmiňované lotyšské europoslankyně k frakci patří i jedna Francouzka. 

„Rozbití naší frakce je výsledkem snahy vládnoucích eurolidovců a eurosocialistů potlačovat euroskeptické myšlenky,“ reagoval na rozpuštění EFDD český europoslanec Mach. „V tuto chvíli vyjednáváme s dalšími europoslanci, aby se nám povedlo frakci EFDD udržet. Euroskeptické postoje budu obhajovat i jako nezařazený poslanec do doby, než se podaří naši frakci obnovit,“ dodal. 

Autor: Lucie Bednárová