Logo polského předsednictví: inspirace v Solidaritě

zdroj: Polska Prezydencja 2011, Facebook.

Polské předsednictví, které od 1. června povede Evropskou unii, včera odhalilo své logo. Barevný obrázek, jenž se bude objevovat na všech oficiálních dokumentech a předmětech spojených s předsednictvím, připomíná symboly legendárního polského protikomunistického hnutí Solidarita.

Nové logo polského předsednictví, které oficiálně spatřilo světlo světa včera (10. května), je tvořeno šesti nahoru směřujícími šipkami, kdy se každá z nich pyšní jinou barvou: červenou, oranžovou, modrou, zelenou, černou a žlutou. První šipka, která je červená, symbolizuje samotné Polsko (svírá červenobílou vlajku).

Komu provedení loga připomíná symboly polského hnutí Solidarita, které vzniklo na začátku osmdesátých let minulého století a postavilo se proti tehdejšímu komunistickému režimu, není daleko od pravdy.

„Logo navrhl vynikající grafický umělec Jerzy Janiszewski, který je mj. autorem loga Solidarity,“ řekl na slavnostní události ve Varšavě, kde jej doprovázel Lars Lokke Rasmussen, dánský premiér, a prezident Kypru Dimitris Christofias (tj. představitelé zemí, které převezmou předsednictví po Polsku), polský premiér Donald Tusk.

„Pan Janiszewski poukazuje na to, že Solidarita se stala základním kamenem dalších úspěchů – konkrétně jde o to, že Polsko je tu zobrazeno v pohybu kupředu a plné energie," vysvětlil ministerský předseda Polska, podle něhož logo zdůrazněje i to, že polský národ ví, jak dosáhnout vítězství a že se nebojí žádných nových výzev.

Velké výzvy a Schengen

Jak již bylo řečeno, Polsko se ujme šestiměsíčního předsednictví EU 1. června. Mikołaj Dowgielewicz, polský ministr pro evropské záležitosti, který je za přípravu předsednictví zodpovědný, si uvědomuje, že to nebude snadný úkol.

V rozhovoru pro polskou rozhlasovou stanici Polskie radio prohlásil, že před jeho zemí leží nelehké výzvy.

Polsko se tak bude muset například poprat s problematikou unijní imigrační politiky a dá se rověnž očekávat, že během doby, kdy povede Unii, budou vrcholit debaty o změnách ve fungování pravidel schengenského bezhraničního prostoru. K těm daly impuls Francie s Itálií poté, co se ukázalo, že Řím nezvládá masový příchod uprchlíků ze severní Afriky a posílá je dál do Evropy (např. EurActiv 27.4.2011).

Ministr Dowgielewicz se ale nechal slyšet, že nepředpokládá, že by se podařilo celou záležitost vyřešit v nějaké dohledné době. On sám se řadí spíše k politikům, kteří se netají obavami, že větší revize schengenské dohody by mohla představovat začátek konce myšlenky volného pohybu v Evropě.

„Polsko bude ideu Schengenu bránit, protože se domníváme, že je to jeden z největších úspěchů Evropské unie,“ dodal.