Ondřej Liška: Velké změny rozhodujme v celoevropském referendu

Ondřej Liška, předseda Strany zelených; zdroj: Rada EU.

Ondřej Liška, předseda Strany zelených, nesouhlasí s uspořádáním referenda o přijetí fiskálního paktu, protože hrozí, že při takovémto hlasování národní agenda zastíní skutečnou podstatu toho, o čem se rozhoduje. Podle Lišky představuje nejlepší způsob, jak o jakýchkoliv změnách smluvního základu EU rozhodovat, celoevropské referendum.

Na březnovém summitu Evropské rady v Bruselu podepsalo pakt o fiskální odpovědnosti 25 zemí Evropské unie, svůj podpis pod smlouvu nepřipojila pouze Česká republika a Velká Británie. Česko si ale vyjednalo změnu čl. 15 této smlouvy, podle kterého se může k fiskálnímu paktu přidat kdykoliv později.

Pokud by se tak stalo, smlouva pro něj začne platit v okamžiku, kdy její text úspěšně projde ratifikačním procesem. O tom, jak bude ratifikace probíhat, ale nemá koalice složená z ODS, TOP 09 a Věcí veřejných ještě zcela jasno.

Premiér Petr Nečas (ODS) se totiž netají tím, že by rád, aby smlouvu schvalovali přímo občané, zatímco ministr zahraničí a současně předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg by upřednostnil schvalování v parlamentu.

Nečas se ve svém tvrzení odvolává na programové prohlášení vlády, podle kterého má být referendum vypsáno v případě přesunu dalších pravomocí z České republiky na EU, tedy tehdy, kdy dochází ke změně unijního primárního práva (EurActiv 19.1.2012).

Referendum o přistoupení k fiskálnímu paktu by navíc podle Nečase mohlo být spojené s lidovým hlasováním o vstupu Česka do eurozóny. Česká republika se sice zavázala přijmout společnou měnu euro již při vstupu do EU, nicméně podle některých názorů je oprávněné referendum týkající se této otázky opakovat.

Podle Lenky Zlámalové, ekonomické redaktorky Lidových novin, která vystoupila na nedávné veřejné diskusi pořádané think-tankem Evropské hodnoty, je toto rozhodnutí „zcela legitimní“, protože při referendu o vstupu Česka do EU se eurozóna nacházela v úplně jiném stavu než dnes.

Panevropské referendum?

Rozhodnutí vlády uspořádat lidové hlasování je kritizováno z mnoha stran. Například europoslanec za KDU-ČSL Jan Březina považuje podobný krok za „populistickou hru“ a „útěk před politickou odpovědností“. 

Na výše zmíněné veřejné debatě se k této otázce vyjádřil i Ondřej Liška, předseda Strany zelených. Podle tohoto politika je zbytečné referendum vypisovat, protože „pakt nenastoluje nic radikálně nového oproti tomu, k čemu se Česká republika již v minulosti zavázala.“

Liška se obává především toho, že by rozhodování v národním referendu mohlo být zastíněno domácími problémy, a nesoustředilo se tak na skutečnou podstatu problému.

Daleko lepším řešením je proto podle předsedy Strany zelených rozhodovat o významných změnách EU nikoliv prostřednictvím národního referenda, ale referenda panevropského, tedy společného hlasování, které by se odehrálo naráz ve všech členských státech EU. Smlouva by byla přijata, pokud by pro ni hlasovala nadpoloviční většina ve členských zemích EU.

Připomeňme ještě, že institut panevropského referenda není v evropské diskusi žádnou novinkou. O jeho zavedení se hovořilo například při irském odmítnutí Lisabonské smlouvy, či neúspěšné ratifikaci evropské ústavní smlouvy.

Mezi zastánce tohoto ratifikačního postupu patří například bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d’Estaing, bývalý polský prezident Aleksander Kwaśniewski či známý německý filozof a sociolog Jürgen Habermas.

Premiéra proběhla v Portugalsku

První zemí, kde se o fiskálním paktu EU již hlasovalo, je Portugalsko. Tamní poslanci, a to jak z řad pravicově orientované vládní koalice, tak z opoziční Socialistické strany, jej na konci minulého smlouvu schválili.  

Pro schvalování smlouvy prostřednictvím národního referenda se rozhodli Irové, kteří do volebních místností zamíří na konci května. Podle průzkumů veřejného mínění to zatím vypadá, že i tady smlouva projde (EurActiv 28.3.2012).

Referendum podle zpráv francouzského deníku Le Figaro hrozí i ve Francii, kde současný prezident Nicolas Sarkozy prohlásil, že pokud zvítězí on, nechá o paktu hlasovat občany. Jednání o fiskálním paktu EU chce znovu otevřít i jeho vyzyvatel socialista François Hollande (EurActiv 6.3.2012).

Aby smlouva vstoupila v platnost, stačí, aby ji (v parlamentu nebo referendu) schválilo 12 signatářských zemí. Důvodem, proč bylo takové opatření do smlouvy zahrnuto, je obava, aby se neopakovala situace s dvojím lidovým hlasováním, které se v Irsku konalo kvůli Lisabonské smlouvě.