Lídři dnes na summitu EU řeší i boj s daňovými úniky

Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande; zdroj: Rada EU.

Nejvyšší představitelé států EU dnes na summitu v Bruselu jednají o energetice a také o tom, jak bojovat proti daňovým podvodům. Hlavním tématem těchto diskuzí má být otázka daňových rájů. Včera lídry EU k řešení daňových úniků vyzvali i europoslanci na plenárním zasedání. Jsou podle nich potřeba konkrétní opatření, slova prý už nestačí.

Europoslanec za ČSSD Richard Falbr (S&D) v této souvislosti upozorňuje na „pokrytectví“ Evropské unie, která podle něj celá léta tolerovala existenci největšího daňového ráje, a to sice Kypru. „Kyperská republika po léta okrádala ostatní členské státy tím, že ochotně přijímala firmy těchto států, které se tím chtěly vyhnout placení daní v zemích, ve kterých vznikly,“ říká Falbr.

Po boji s daňovými podvody volá i předseda Evropské komise José Manuel Barroso. „Zpřísněním opatření proti daňovým únikům můžeme napomoct k obnovení pocitu spravedlnosti, který občané a malé podniky ztratili v důsledku finanční krize,“ řekl včera Barroso v Evropském parlamentu.

Připomněl, že EU kvůli daňovým podvodům přichází zhruba o jeden bilion eur ročně, což představuje více než šest ročních rozpočtů EU. Lídři by se proto dnes na summitu měli zabývat mimo jiné návrhem Komise na zavedení celoplošné výměny informací od roku 2015. Rozsah působení tohoto principu by se měl navíc rozšířit do dalších oblastí, jako jsou dividenda a kapitálové zisky.

Automatická výměna informací má ale mezi členskými státy dva stálé odpůrce. Ministři financí Rakouska a Lucemburska předběžně avizovali, že k němu přistoupit nechtějí (EurActiv 17.5.2013). Německo ale přesto očekává, že oba státy dnes plán na výměnu informací podpoří. Naznačuje to prý fakt, že Lucembursko i Rakousko minulý týden na setkání ministrů financí souhlasily s tím, že Evropská komise začne vyjednávat o výměně informací s pěti státy mimo EU (Andora, Monako, San Marino, Lichtenštejnsko a Švýcarsko).

Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker již dnes po příjezdu do Bruselu potvrdil, že jeho země souhlasí se zavedením automatické výměny informací od roku 2015.

Černá listina

Na pořadu jednání by dnes měl být i návrh na zveřejnění tzv. černé listiny daňových rájů. Právě ta byl měla podle Evropského parlamentu na ráje platit nejvíce. Komise by podle Parlamentu měla do konce roku 2014 publikovat seznam daňových rájů a na ty by měly být uvaleny konkrétní sankce. Měly by mimo jiné zahrnovat ukončení, popřípadě omezení dohod o zamezení dvojího zdanění nebo znemožnění přístupu k veřejným zakázkám EU pro společnosti se sídlem v zemi na černé listině. Bankám ve státech, které budou uvedeny na tomto seznamu, by pak mělo hrozit odebrání bankovní licence.

„Společný evropský postup by měl zahrnovat definici daňových rájů, kritéria, na jejichž základě bude možné daňové ráje identifikovat, a rovněž vhodná opatření, která by měla být vůči takovýmto daňovým rájům uplatňována,“ shrnuje smysl návrhu europoslanec Evropské lidové strany (EPP) Jan Březina. Ze zmíněné černé listiny by ale měly být státy, které přestanou fungovat jako daňové ráje, snadno odstraněny.

Aktuální informace z dění na summitu EU můžete sledovat na EurActiv.com.