Lidovci chtějí vyprovokovat debatu o českém komisaři

Širší vedení KDU-ČSL včera oficiálně potvrdilo svého kandidáta na eurokomisaře, nynějšího místopředsedu strany Pavla Svobodu. Zatím se zdá, že většina českých politických stran se bude snažit prosadit svého kandidáta.

ČR zatím nemá jasno nejen v tom, kdy a zda dokončí ratifikační proces Lisabonské smlouvy, ale ani o kandidátovi na pozici českého zástupce v Komisi. Vážnější debata mezi politiky o budoucím komisaři zatím neproběhla. KDU – ČSL chce situaci změnit a proto včera její širší vedení oficiálně nominovalo místopředsedu Pavla Svobodu. Dle vedení strany je odborníkem na evropskou problematiku. Svoboda působil ve vládě Mirka Topolánka jako předseda legislativní rady vlády. Lidovci touto nominací chtějí rozproudit v politických kruzích debatu na toto téma.

KDU-ČSL již na konci srpna oslovila ekonoma Jana Švejnara, který tehdy odmítl. Posléze o něm začala uvažovat jako o možném komisaři i ČSSD, která však zřejmě dá přednost nominaci nynějšího českého komisaře Vladimíra Špidly. ODS naopak minulý týden projednávala kandidaturu bývalého místopředsedy vlády pro Evropské záležitosti Alexandra Vondry. Zatím však ani jedna z velkých stran svého kandidáta oficiálně nepotvrdila.

Premiér Jan Fischer se nechal slyšet, že k nominaci nového komisaře přikročí teprve po široké politické diskusi, která však zatím stále neproběhla. Přitom mnoho členských zemí již své kandidáty do nové Komise potvrdilo.

Naši slovenští sousedé tento krok podnikli ve středu, když vláda odsouhlasila jako kandidáta vyslance Slovenska při EU Maroše Šefčoviče. Měl by nastoupit již 1. října, protože dosavadní slovenský zástupce v Komisi Ján Figeľ byl zvolen do čela opozičních křesťanských demokratů a Komisi proto předčasně opustí.

Šefčovič bude působit i v nové Komisi. Premiér Robert Fico minulý týden potvrdil, že nebude v příštích měsících vybírat nové jméno. Slovensko by rádo v příští Komisi obsadilo prestižnější portfólio – například energetiku. Na tu si dělá zálusk i Česko. Nicméně jak přibývá nominací ze členských zemí, šance na získání významnější pozice v příští Komisi klesají.