Liberecký kraj podal na MMR předžalobní výzvu. Nesouhlasí s posuzováním žádostí o dotace z REACT-EU

© Pixabay

Liberecký kraj podal na ministerstvo pro místní rozvoj předžalobní výzvu kvůli systému příjmu žádostí o dotace z programu REACT-EU na posílení zdravotnictví. Žádá vyhlášení nové výzvy s rovnými podmínkami pro všechny. Pokud to do konce měsíce ministerstvo neudělá, je kraj připraven obrátit se na soud a žádat i předběžné opatření, které zakáže rozdělování peněz z programu.

Předžalobní výzva se týká rozdělování peněz v minulém týdnu, ale i dalších dvou výzev, které se uskuteční 14. a 25. května. Novinářům to dnes řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Podle opozičních poslanců rozhodovala v systému rychlost podání projektu, tedy kliknutí počítačovou myší, což ve středu označili za skandální.

Kritiku způsobu přijímání projektu dnes odmítl premiér Andrej Babiš. Novinářům řekl, že všechny přihlášené projekty budou posouzeny. „Není to pravda, všechny projekty, které byly přihlášeny, budou vyhodnoceny,“ uvedl.

Podle Půty je ale ve výzvě jasně napsáno, že se věcně projekty nehodnotí. „Hodnotí se pouze formální náležitosti. A formální náležitosti jsou například, že nemocnice je registrována jako zdravotnický subjekt, že statutární zástupce je bezúhonná osoba, nebo, když chce nemocnice z těch peněz financovat nějaký přístroj, tak že jeho pořízení bylo schváleno komisí ministerstva zdravotnictví. Ale nejsou tam žádné kvalitativní parametry, které by se hodnotily,“ řekl hejtman.

Ani u výzev, které se uskutečnily v minulém týdnu a rozdělovaly miliardy pro nemocnice a záchranné služby, nedokáže podle Půty MMR garantovat, že měli všichni uchazeči po celé republice stejné podmínky. Objevují se podle něj informace, že některé poradenské firmy nasadily na přihlašování roboty. „Což je přímo v rozporu s podmínkami programu, a takové žádosti by měly být automaticky vyřazeny,“ řekl hejtman. Peníze by podle něj měly být rozděleny především nemocnicím, které zajišťovaly péči o covidové pacienty.

Česko může získat z REACT-EU na posílení zdravotnictví 18,4 miliardy korun. Peníze mají být využity podle předchozích informací ministerstva pro místní rozvoj na rozvoj a modernizaci nemocnic, hygienických stanic nebo péče o pacienty s rakovinou a seniory. První žádosti bylo možno začít podávat od 5. května. Výzva pro nemocnice byla podle Půty vyčerpána za necelé dvě sekundy. Liberecké nemocnice skončily pod čarou. Jen ty krajské žádaly z programu na přístrojové vybavení zhruba půl miliardy korun.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ve středu uvedlo, že zatím existuje pouze tabulka přihlášených projektů seřazená v pořadí, v jakém byly do systému vloženy. Hodnocení ještě nezačalo, nikdo tak v tuto chvíli nemůže vědět, zda uspěl nebo ne. Podle náměstka pro evropské a národní programy Zdeňka Semoráda budou u projektů úřady posuzovat 23 kritérií, až poté bude rozhodujícím faktorem rychlost podání žádosti.

Půta ale řekl, že to není pravda. „Nebyla určena žádná kritéria,“ řekl liberecký hejtman. I proto žádá Liberecký kraj zrušení výzev a jejich nové vypsání s jasnými kritérii hodnocení. „Jinak jsme připraveni se obrátit na soud a rozdělování peněz z programu zablokovat,“ dodal.

Sportovní kabiny z REACT-EU vypadly, peníze podpoří hlavně zdravotnictví

Finanční prostředky z nového evropského nástroje REACT-EU pomůžou českým nemocnicím navýšit kapacitu urgentních příjmů. Podpory se dočkají i hygienické stanice nebo záchranná služba. První peníze by mohly začít proudit v dubnu.