Kypr se chystá na předsednictví EU, a možná i na žádost o finanční pomoc

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Rosemary Ratcliff.

Malý ostrov ve Středozemním moři se připravuje na předsednickou roli, kterou převezme 1. července z rukou Dánska. Oficiální program kyperského předsednictví EU ještě nebyl představen, ale velvyslanec země při EU Kornelios Korneliou nechal včera (6. června) bruselské novináře nahlédnout pod pokličku šesti měsíců, které Kypr stráví v čele Rady EU.

Kypr, který do EU vstoupil spolu s dalšími devíti zeměmi včetně České republiky v roce 2004, se předsednické role zhostí vůbec poprvé ve své historii. Stane se tak 1. července, kdy vyprší šestiměsíční „mandát“ Dánska.

I přesto, že program kyperského předsednictví ještě nebyl oficiálně představen (má se tak stát v nejbližších dnech), velvyslanec Kypru při EU Kornelios Korneliou se v Bruselu setkal s novináři, aby jim naservíroval malou ochutnávku.

Diplomat prozradil, že ambice ostrovní země nebudou velké, čemuž bude odpovídat i počet priorit, které se bude Kypr snažit během půlročního působení v čele Rady EU prosadit.

Vzhledem ke stávající nelehké hospodářské situaci v celé evropské sedmadvacítce nebude Kypr usilovat o „více nebo méně Evropy“, ale o „lepší Evropu“, která bude „více vyhovovat jejím občanům i světu“, uvedl Korneliou.

Již teď je jasné, že prioritou číslo jedna na kyperské agendě bude víceletý finanční rámec EU na období 2014-2020. I přesto, že zatím nebyl stanoven přesný termín, do kdy musí být uzavřena veškerá jednání o jeho výši a podobě, má se obecně vzato, že se tak stane do konce letošního roku.

„Musíme zajistit, aby evropské peníze skončily tam, kde jsou potřeba a kde je jejich přidaná hodnota,“ uvedl velvyslanec.

Kypr bude rovněž prosazovat téma společné azylové politiky EU, která je na ostrově ve Středozemním moři velkým tématem. Znovuotevřená budou pravděpodobně i rozhovory o politice rybolovu EU, která má pro Kypr rovněž velký význam. Za tímto účelem se bude na Kypru v říjnu konat konference, kterou má v plánu navštívit i šéf Evropské komise José Manuel Barroso.

Politika Turecka je nešťastná

Své místo si na agendě kyperského předsednictví podle ambasadora najde i sousedská politika a politika rozšiřování EU.

„Rozšíření představuje velice úspěšný nástroj transformace,“ zdůraznil Korneliou, „Myslím, že teď je ten správný moment. Potřebujeme jej uchopit a nedovolit hospodářské krizi, aby nám zabránila ve využití tohoto nástroje, který nás sblíží se zeměmi západního Balkánu, Islandem a také Tureckem,“ dodal velvyslanec, a to i přesto, že vztahy Kypru a Turecka jsou dlouhodobě napjaté.

Kypr je totiž již od roku 1974 rozdělen na dvě části, řeckou a tureckou, když v reakci na řecký pokus o puč Ankara obsadila severní část ostrova. O pár let později vznikla Severokyperská republika, kterou však uznává pouze Turecko. Řecká část Kypru je členskou zemí EU.

Turecko, kandidát na vstup do EU, od léta loňského roku vyhrožuje, že pokud se jižní Kypr ujme předsednické role, Ankara zmrazí s EU vzájemné diplomatické vztahy (více EurActiv 27.3.2011 a EurActiv 19.9.2011). 

„Bilaterální záležitost s Tureckem nebude součástí našeho předsednictví,“ odpověděl na dotaz EurActivu Korneliou, zda nebude jeho země v průběhu nadcházejících šesti měsíců v čele EU prosazovat své vlastní zájmy. „Turecko neusiluje o nic, co by mělo co do činění s kyperským předsednictvím. K této politice se ale rozhodlo Turecko, je to velmi nešťastné,“ řekl také ambasador.

„Neměli bychom zapomínat, že geografie nic nemění. Více evropské Turecko nebude v zájmu pouze Kypru, ale celé EU a bude to v zájmu i samotného Turecka,“ vysvětlil Korneliou. „Musíme ale hrát podle pravidel hry. Velké členské země, jako je Německo, tak hrají a Turecko by mělo dělat to samé,“ dodal.

„Zvládnou to“

V poslední době se stále častěji objevují spekulace, že Kypr bude následovat příkladu Řecka, Irska a Portugalska a kvůli znepokojivé situaci ve svém bankovním sektoru požádá o mezinárodní finanční pomoc.

Nedávno tuto možnost zmiňoval samotný prezident země Demetris Christofias a také guvernér kyperské centrální banky Panikos Demetriades.

Ten uvedl, že kyperské banky mají problém, protože vlastní velké množství ztrátových řeckých vládních dluhopisů. Aby nepadla druhá největší finanční instituce v zemi, kterou je banka Cyprus Popular Bank, musí vládat sehnat 1,8 miliard eur (zhruba 46 miliard korun), což představuje přibližně 10 % ročního HDP Kypru.

Kyperská státní pokladna ale zeje prázdnotou poté, co vloni ostrovní ekonomikou otřásl výbuch v největší elektrárně v zemi. Vláda si už navíc nemůže (výhodně) půjčovat na mezinárodních finančních trzích a v podstatě spoléhá na půjčky od partnerů – tím je v první řadě Rusko.

„Kypr skutečně čelí velkému množství problémů v bankovním sektoru kvůli jejich angažovanosti na řeckém trhu s dluhopisy. Musíme ale nejdříve zjistit, zda jsme schopni naše banky rekapitalizovat. Pokud ne, žádost o pomoc bude variantou. V této fázi ale ještě nejsme. Musíme ještě nějaké dny počkat,“ řekl novinářům kyperský velvyslanec Korneliou.

V případě, že by jeho země o pomoc požádala, podle jeho názoru to kyperské předsednictví nijak neovlivní. „Nijak to s tím nesouvisí,“ uvedl a dodal, že je třeba zároveň vyčkat na to, co se 17. června odehraje v Řecku.

V Řecku totiž proběhnou již podruhé v tomto roce předčasné parlamentní volby, v nichž řečtí voliči rozhodnou o dalším osudu země. O jejich přízeň totiž soutěží tradiční konzervativní strany, které se v minulosti dohodly s EU a Mezinárodním měnovým fondem na podmínkách tučné finanční pomoci, s levicovými stranami, které chtějí úvěr vypovědět. Pokud ale vláda, která z voleb vzejde, nebude schopná splnit podmínky záchranného programu EU a MMF, podle posledních informací jí dojdou peníze na financování běžných výdajů státu a zbankrotuje (EurActiv 28.5.2012).

„To, co se stane v Řecku, nás všechny ovlivní. Chceme, aby Řecko setrvalo v eurozóně a myslím si, že to zvládne,“ uzavřel Konreliou.