Kvůli Cameronově evropské politice složili mandát dva europoslanci

Dva britští konzervatici opustili svá křesla v Evropském parlamentu. Důvodem jejich odstoupení je středeční vyjádření lídra toryů Davida Camerona, že upouští od svého plánu nechat Lisabonskou smlouvu prověřit referendem, pokud se dostane příští rok k moci.

Souvislosti:

Šéf toryů David Cameron slíbil, že pokud se dostane k moci za situace, kdy Lisabonská smlouva ještě nebude plně ratifikovaná, vypíše o ní referendum. V úterý však ratifikaci svým podpisem ukončil Václav Klaus a Cameron prohlásil, že nebude Unii sabotovat a všelidové hlasování tudíž požadovat nebude. Tento názorový posun rozhněval euroskeptické poslance z Cameronovy strany, kteří na uspořádání plebiscitu trvají.

Témata:

Daniel Hannan, přední europoslanec a mluvčí toryů ve věcech ústavních záležitostí odstoupil ve středu ze svého parlamentního postu krátce poté, co Cameron přednesl svou řeč. Brzy se k Hannanovi přidal další konzervativec, Roger Helmer, který v Bruselu působil jako mluvčí ve věcech zaměstnanosti. „Jako jiní konzervativní poslanci a europoslanci jsem byl zvolen na základě závazku, že proběhne referendum o Lisabonu,“ napsal Helmer na svůj web.“A včera David Cameron tento závazek zavrhl.“

Toryové nyní ve snaze získat zpět ztracený vliv upustili od myšlenky referenda o Lisabonské smlouvě, protože již byla schválena všemi členskými zeměmi.

Cameron ale ve středu slíbil, že v případě volebního vítězství v příštím roce bude jednat o navrácení některých pravomocí zpět Británii. To se týká především sociální oblasti, zaměstnanosti a trestního práva. Chtěl by také „úplnou výjimku“ z Listiny základních práv EU, která by zaručila, že soudy se nesmějí na Listinu při rozhodování odvolávat.

Dalším cílem konzervativců bude zajistit, aby každé další předání pravomocí z Británie do Bruselu muselo schválit lidové hlasování.

Helmer však tvrdí, že takové sliby přišly pozdě a že je toryovská politika ohledně Lisabonu nekonzistentní. „Nyní jsme řekli, že Lisabon je součástí práva EU a my jej tedy nebudeme zpochybňovat. Přitom jsme předtím přednesli tolik pozměňovacích návrhů. Ale jak všichni víme, v Lisabonské smlouvě je jasně vyjádřena svrchovanost evropského práva. Pokud přijmeme Lisabon, přijímáme tak i nadřazenost práva EU,“ dodal konzervativec.

Francouzští a britští ministři se plánům konzervativců vysmívají

Podle Francouzů a současných britských ministrů by dodržení předsevzetí, která vyjádřil Cameron ve čtvtek, Brity v Unii izolovalo. Britský ministr pro obchod Peter Mandelson obvinil Camerona z podbízení se euroskeptikům ve straně. „Myslím, že tím, co Cameron řekl, se od euroskeptické většiny ve své straně neodvrátil, naopak je povzbudil svými budoucími plány,“ řekl Mandelson novinářům. „Pokud se tedy toryové dostanou do vlády, víme, co je bude zaměstnávat – malicherné půtky a snaha izolovat Británii v EU.“

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy uvítal Cameronovo vyjádření o upuštění od referenda a podotkl, že Lisabonská smlouva již konkrétní výjimky pro Brity obsahuje.

Autističtí“ toryové

Pierre Lellouche, francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti, nazval snahy konzervativců získat Britům zpět některá práva za „trapné.“ V rozhovoru pro Guardian dále řekl: „Mají jedno téma, které neustále omílají, zvláštní to autismus.“ „Prosím, ušetřte nás dalších institucionálních debat. Říkám to jako přítel britského lidu a Británie, kterou my Evropané potřebujeme,“ vzkázal Lellouche toryům.

Lellouche také prohlásil, že svým euroskeptickým chováním konzervativci zmenšují britský vliv v Parlamentu a vyjádřil obavu z hrozící izolace Britů v Unii.