Kvalitu potravin bude nejspíš kontrolovat pouze jeden rezort

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: akeeris.

Kontrola potravin by se měla výrazně zjednodušit. Podle připravovaného návrhu ministra zemědělství Petra Bendla by na ni měl dohlížet pouze rezort zemědělství. V současné době se přitom prověrkami potravin zabývá jak ministerstvo zemědělství, tak i zdravotnictví.

„Jsme přesvědčeni, že celý řetězec kontroly potravin by měl být pod jedním rezortem, nikoliv pod dvěma,“ řekl v nedělním pořadu FTV Prima Partie ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).

„Zjednodušování kontroly, to znamená jasnější vymezování kompetencí uvnitř rezortů, by mělo vést a povede k tomu, aby kvalita dozoru byla vyšší,“ dodal ministr.

Podle Bendla Ministerstvo zemědělství připravuje již několik měsíců zákon o potravinách. Jeho součástí by měl být i návrh, podle kterého by na  kontrolu potravin od jejich vzniku až po distribuci měl dohlížet pouze jeho rezort.

Ministerstvo zemědělství tak reaguje na kritiku, která se v posledních týdnech ozvala v souvislosti s rozšířením pančovaného alkoholu (EurActiv 20.9.2012). Kvůli distribuci padělaných lihovin, které obsahovaly smrtelné množství nebezpečného metylalkoholu, v České republice skončilo v nemocnicích 85 osob, 26 z nich následkům otravy podlehlo.

Prověrky by se však neměly týkat pouze alkoholu. „Nejde jen o kontrolu kvality lihovin, ale jde i o kontrolu například masa zejména zvěřiny, kde cítíme jistá rizika, která bychom rádi odstranili,“ zdůraznil Bendl.

Opozice souhlasí, proti je však Heger

Nyní dohlížejí na kvalitu potravin současně ministerstva zemědělství a zdravotnictví. Plánované změny se proto nezamlouvají stávajícímu šéfovi rezortu zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09), který se obává, že by do kontrol už nemohli mluvit zdravotníci.

Plánovanému opatření naopak tleská opoziční ČSSD. Její místopředseda Lubomír Zaorálek doufá, že by mohla zabránit nedávným problémům. „Ke spotřebitelům se dostával alkohol, nad kterým neměl kontrolu vůbec nikdo,“ upozornil Zaorálek.

Přestože takzvaná metylalkoholová aféra vypukla před necelými třemi týdny a policii se již podařilo nalézt zdroj smrtelných lihovin, stále se předpokládá, že v síti je dosud kolem patnácti tisíc litrů závadného alkoholu.