Kritiku Komise okolo střetu zájmů bereme vážně, svoláme jednání, zní z MMR

© Pixabay

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) kvůli zlepšení kontroly střetu zájmů při čerpání dotací z evropských fondů svolá v nejbližším možném termínu jednání s dalšími resorty, které jsou řídícími orgány, a zástupci ministerstva financí. Probrat chce další postup České republiky včetně časového rámce, kdy bude možné na požadavky Evropské komise reagovat. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí MMR Vilém Frček.

Evropská komise podle informací serveru iROZHLAS.cz minulý týden poslala ministerstvům pro místní rozvoj, průmyslu a obchodu a financí dopis, ve kterém varovala před pozastavením vyplácení dotací. ČR podle ní musí zlepšit kontrolu střetu zájmů a poskytování dotací firmám ve svěřenských fondech. Předmětem sporů mezi ČR a EK je v poslední době střet zájmů premiéra Andreje Babiše.

Babišův střet zájmů vyvolává chaos ve vyplácení zemědělských dotací, farmáři jsou v nejistotě

Střet zájmů premiéra Andreje Babiše potvrzený auditním šetřením Evropské komise vyvolává mezi farmáři nejistotu. Někteří z nich zatím nedostali dotace na nové vybavení kvůli tomu, že ho nakoupili od agrárního holdingu Agrofert.

Frček uvedl, že MMR a další dotčené resorty obdržely dopis 26. srpna. EK v něm podle něj hodnotí dosavadní opatření ČR k vyloučení střetu zájmů jako nedostatečná a žádá nápravu. „Varování a doporučení bere MMR velmi vážně,“ uvedl.

Dopis se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka neliší od předchozí výzvy, kterou EK podle něj zaslala v květnu či červnu. „Tak jak Evropská komise chce, abychom vytvořili systém monitoringu, hodnocení a vyhodnocování vlastního potenciálního střetu zájmu u jakékoliv firmy, tímto se budeme řídit,“ řekl dnes. V současné době podle něj nejde o skupinu Agrofert, které se žádné dotace nevyplácejí od roku 2017. Požadavek EK je podle něj míněn obecně a kde by střet zájmů hrozil, nová metodika neumožní vyplacení dotací.

„Čerpání evropských dotací je pro nás velkou prioritou, takže výtky a výstrahu bereme velmi vážně. Chtěli bychom najít řešení a spíše se pobavit o tom, jak komise k těmto výtkám dospěla. Výhrady šly zejména za ministerstvem průmyslu a obchodu,“ řekla novinářům ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Ve střetu zájmu je podle auditorů EK premiér Babiš, protože ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu Agrofert od 1. září 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. Premiér i Agrofert střet zájmů opakovaně odmítají.

EK zamítla žádost o proplacení dotace pro plastikářskou firmu Fatra ze svěřenského fondu premiéra Babiše. České úřady se podle zprávy iROZHLASU z poloviny srpna pomocí žádosti snažily otestovat, zda Brusel peníze kvůli Babišovu střetu zájmu skutečně neproplatí, a získat rozhodnutí o zamítnutí platby napadnutelné u soudu.

ČR chce žalovat Evropskou komisi kvůli neproplacení dotace firmě z Babišova svěřenského fondu

Česká republika bude moci soudně napadnout postup Evropské komise (EK) vůči dotacím pro firmy ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Stát podle mluvčího ministerstva financí Michala Žurovce bude chtít získat rozsudek Soudního dvora EU.