Kritika národního plánu obnovy přetrvává. Vyhovět všem není možné, říká vicepremiér Havlíček

© FB Karla Havlíčka

Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) panuje k národnímu plánu obnovy (NPO) ve většině koaliční shoda. Chtěl by, aby se na něm vláda shodla jednohlasně. Kabinet jej bude schvalovat po meziresortním řízení, které má skončit 23. dubna.

Podle Havlíčka je plán poctivě připravený a prodiskutovaný. Vyhovět všem zájemcům o peníze z tohoto zdroje však nebylo možné. Havlíček to dnes řekl v on-line veřejné debatě k NPO. Podle zástupců profesních organizací a odborů má ale plán nedostatky.

Havlíček připomněl také Modernizační fond, ze kterého může ČR čerpat dalších 100 až 150 miliard korun. Každému, kdo není spokojen s finančním přídělem z NPO, vicepremiér doporučil, aby se podíval do dalších programů, které v programovacím období 2021-2027 do Česka přinesou přibližně bilion korun. Doplnil, že NPO není plánem ekonomickým, ale plánem reforem.

Přetrvávající kritika

S většinou problematických bodů plánu se podle generální ředitelky Svazu průmyslu a dopravy ČR Dagmar Kuchtové podařilo vypořádat. Přesto je podle ní důležité, jakou roli bude v NPO obnovy mít veřejný sektor. Chybí k tomu podle ní vyčíslení, ale podle odhadu svazu to bude méně než 20 procent.

Největším nedostatkem jsou podle Kuchtové chybějící prostředky na enviromentální transformaci zpracovatelského průmyslu. „Počítá se s tím, že by to šlo z Modernizačního fondu. Tam ale je na tuto oblast podle našich informací pouze 20,5 miliardy korun a náklady, které budou firmy mít, jsou ve stovkách miliard,“ uvedla. Podle Kuchtové se dále hovořilo v souvislosti s Národním plánem obnovy o zřízení řídicího výboru, kde svaz chce, aby byli zastoupeni představitelé zaměstnavatelů a sociálních partnerů.

Národní plán obnovy je „podpultové zboží“. Podniky i organizace chtějí větší slovo, čas ale dochází

Do konce dubna má Česko čas na to předložit Evropské komisi dostatečně přesvědčivý plán, jak chce využít peníze z nového fondu obnovy. Zatím to však stále vypadá, že s dosavadní podobou dokumentu není spokojený téměř nikdo.

„Dlouhodobě požadujeme tzv. matici. To znamená, že chceme v celém objemu prostředků vidět, kam směřují,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Nelze podle něj peníze z NPO jen rozdělit, ale hlavní bude je dobře zacílit. Zejména pak v souvislosti s unijním cílem dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) budou náklady na dosažení zeleného cíle začínat pravděpodobně na deseti bilionech korun. „To je částka, která odpovídá přibližně sedmi plným státním rozpočtům a máme 29 let do konce tohoto období. I kdybychom každý rok dávali půlku, už jsme na 14 letech potřeby a to znamená, že nebudeme mít investice na nic jiného,“ uvedl.

Evropa se vydává z krize po zelené cestě. Tuzemsko táhne s sebou

Před rokem se začala Evropa potýkat s koronavirovou krizí. Již tehdy bylo jasné, že pandemie bude mít obrovský dopad na ekonomiku. EU se přitom jen pár týdnů před tím dohodla na plánu ochrany klimatu. Jaký bude mít dopad na ČR?

Plán se během roku možná ještě změní

NPO má být podkladem pro čerpání peněz z nového fondu Evropské unie. ČR by z něj podle ministerstva průmyslu mohla získat 172 miliard korun a dále bude moci čerpat půjčky až do zhruba 405 miliard korun. Plán je rozdělen na šest hlavních oblastí, které by z něj měly být financovány. Jde o infrastrukturu a tzv. zelenou transformaci, digitalizaci, vzdělávání a trh práce, vývoj a inovace. S podporou se počítá i na zdravotní prevenci.

Plán je nyní podle náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvany Jirotkové do 23. dubna v meziresortním připomínkovém řízení. Následně ho dostane k projednání vláda. Havlíček v pondělí uvedl, že by chtěl, aby se na zasedání kabinetu dostal ještě v dubnu.

Po schválení vládou bude plán odeslán Evropské komisi, která má dva měsíce na vypořádání a poté ho předá Radě Evropské unie. Konečné schválení by se podle Jirotkové mělo uskutečnit pravděpodobně v srpnu. Doplnila, že přestože je plán závazný, v horizontu jednoho roku bude možná jeho revize.

Podcast: Národní plán obnovy jde do finále. Jak chce ČR využít peníze z fondu obnovy?

ČR má z fondu obnovy dostat zhruba 180 mld. korun. Prvně ale musí Evropské komisi odevzdat plán, jak je hodlá přerozdělit. Tzv. národní plán obnovy míří do finále. Kolem jeho přípravy se však strhla vlna kritiky. Jak chce ČR peníze využít?