Korupce v EP: rumunský europoslanec dostal padáka

Adrian Severin, rumunský europoslanec (S&D); zdroj: Evropský parlament.

Frakce socialistů a demokratů (S&D) v Evropském parlamentu včera (22. února) vyloučila ze svého středu rumunského europoslance Adriana Severina a vyzvala ho, aby složil europoslanecký mandát. Rumun byl společně s dalšími dvěma legislativci obviněn z korupce, na níž o víkendu poukázaly britské Sunday Times.

Europoslanec Adrian Severin však veškerá obvinění popírá a výzvu svého šéfa, lídra druhé nejsilnější frakce v Evropském parlamentu Martina Schulze, aby se vzdal europoslaneckého křesla, odmítá vyslyšet.

Severin, bývalý ministr zahraničí rumunské vlády, je třetím poslancem, který se během posledních dnů ocitnul na pranýři kvůli obvinění z možného braní úplatků.

S osudnou reportáži přišel o víkendu britský list Sunday Times. Jeho reportéři během osmi měsíců oslovili na šedesát členů Evropského parlamentu a zkoušeli pevnost jejich morálních zásad tím, že jim v převlečení za lobbisty nabízeli peníze (až ve výši 100.000 eur) výměnou za příslib, že europoslanci ovlivní evropskou legislativu týkající se reformy bankovního sektoru (EurActiv 21.3.2011).

Severin je při svém činu dokonce zachycen na videopásce v momentě, kdy si za své „služby“ říká o 12.000 eur (posléze i zaslal fakturu).

Podle obviněného europoslance je ale celá kauza smyšlená a jeho komunikace s lobbisty-novináři probíhala ve zcela legální rovině.

„Nikdy jsem si o peníze za dodatky k zákonům neřekl,“ hájil se Severin pro agenturu Reuters. Videonahrávka, kterou je údajně možné shlédnout na internetu, je podle něj „podvrh“, protože kombinuje několik různých konverzací, a její důkazní hodnota je proto nulová.

Nabourání důvěry občanů

Lídr S&D Schulz Severinovo vyloučení zdůvodňuje tím, že europoslancovo chování vrhá špatné světlo na pověst celé frakce.

„Severin zastával vysoké národní i mezinárodní pozice a moc dobře ví, co znamená politická a morální odpovědnost,“ uvedl Schulz. „Doufám, že opustí Evropský parlament, aby předešel poškození této instituce,“ dodal.

V souvislosti s korupční kauzou již rezignoval Severinův kolega rakouský konzervativní europoslanec Ernst Strasser (EPP), jehož vzápětí následoval třetí obviněný bývalý slovinský ministr zahraničí a nyní europoslanec Zoran Thaler (S&D).

Předseda europarlamentu Jerzy Buzek slíbil důkladné prošetření celé záležitosti. „Zvolení zástupci lidu by měli vědět, co je správně a co špatné,“ řekl. „Jestliže se jejich vina prokáže, tento druh chování je vážným narušením důvěry občanů,“ dodal.

(EurActiv ve spolupráci s Reuters).