Deportace Romů otřásájí francouzskou i českou vládou

Zdroj: Evropská komise.

Francouzský ministr zahraničí Kouchner připustil, že v souvislosti s kontroverzní repatriací bulharských a rumunských Romů z Francie, dokonce zvažoval demisi. Nakonec se ale rozhodl zůstat a neopouštět „bitevní pole“. Politika prezidenta Sarkozyho rezonuje i v české kotlině. Premiér Nečas a ministr Schwarzenberg kritizují Paříž za to, že na setkání ministrů, kde budou Romové hlavním tématem, nepozvala všechny členské země EU.

Bernard Kouchner, ministr zahraničí Francie, který je mj. také spoluzakladatelem nevládní organizace Lékaři bez hranic (Médecins sans frontières), před kamerami televizní společnosti RTL včera (30. srpna) připustil, že kvůli otázce repatriace francouzských Romů zpět do jejich vlasti v Rumunsku a Bulharsku, zvažoval podání demise. Nakonec své rozhodnutí stáhl –  považoval by jej za „vyklizení bitevního pole“, svěřil se televizním divákům ministr. Elysejský palác prý o svém úmyslu uvědomil.

„Určité rozdíly v našich povahách existují“

Jak ale vzápětí po odvysílání pořadu upozornil francouzský premiér François Fillon, jeho ministr ještě před několika dny hovořil zcela jinak a kontroverzní politiku prezidenta Nicolase Sarkozyho, jež počítá s vyklizením nelegálně zřízených romských táborů na předměstích francouzských měst a následnou deportací jejich obyvatel do Rumunska a Bulharska (EurActiv 29.7.2010), jasně podpořil.

„Bernard Kouchner ve svém projevu před velvyslanci minulý pátek vládní politiku hájil a vystoupil zde proti všem, kteří nás osočovali nevybíravými výrazy, když přirovnávali pokojné návraty Romů k nacistickým deportacím,“ řekl například premiér.

I přesto, že se Fillon se Sarkozyho plány s ilegálními romskými kočovníky na veřejnosti ztotožňuje, ve zmiňovaném rádiu prozradil, že určité „rozdíly“ mezi jeho a prezidentovým pohledem na francouzskou imigrační politiku přece jen existují.

„Samozřejmě, že tu existují určité rozdíly. A jsou to rozdíly v našich povahách,“ řekl například Fillon.

Má se tedy prezident Sarkozy obávat ztráty podpory svých ministrů? Podle analýzy, kterou zpracoval televizní kanál France 2, se prezident dopustil obrovské chyby, když na jaře oznámil, že plánuje provést změny ve své vládě.

Kouchner, Fillon a společně s nimi ministr obrany Hervé Morin, který se netají svými ambicemi v blížících se prezidentských volbách (volby proběhnou v roce 2012), už prý necítí, že jsou plnohodntými členy Sarkozyho týmu. Podle agentury AFP se reorganizace francouzské vlády dočkáme v listopadu.

Bouřlivé reakce ze všech stran

Podle údajů ČTK Francie od začátku letošního roku deportovala na 8.300 Romů. Důvodem její politiky jsou sílicí obavy francouzské vlády ze vzrůstající kriminality mezi obyvateli nelegálních romských osad.

Repatriace ale vyvolaly celou řadu negativních ohlasů. Mezi nejhlasitější kritiky se zařadila Rada Evropy, OSN a papežský stát Vatikán. Případem se hodlá zabývat i Evropská komise, která bude posuzovat, zda se Francie nedopustila porušení jedné ze základních svobod evropského jednotného trhu – volného pohybu osob.

Kritiku navíc umocňují četné výroky rumunských a bulharských představitelů, kteří tvrdí, že Francie nerespektuje občanská a lidská práva jejich obyvatel.

Rumunský ministr vnitra Vasile Blaga například nedávno poznamenal, že ani jeden Rumun, který byl v minulém týdnu z Francie vyhoštěn, nespáchal žádný trestný čin nebo přestupek.

„V souvislosti s návratem některých obyvatel do Rumunska v minulém týdnu jsme provedli důkladnou kontrolu a ukázalo se, že ani jeden z nich žádným způsobem nefiguruje ve francouzské nebo rumunské policejní databázi,“ řekl v rumunském tisku Blaga.

Nečas: Žádný rasismus za tím není

Přístup k řešení romské otázky v zemi galského kohouta vyvolal reakce i v české kotlině. Nejostřeji se proti odsunu francouzských Romů ohradil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který se do francouzského prezidenta opřel v rozhovoru v sobotních Lidových novinách. I když své výroky později zmírnil, rozchází se v nich s premiérem Petrem Nečasem

Ten včera prohlásil, že romské repatriace ve Francii nejsou poháněny rasismem. „Já bych byl velmi opatrný v siláckých prohlášeních na adresu jiných států. Osobně si myslím, že za tím nějaký rasismus není. Ti Romové jsou vyhošťováni především kvůli narušování pořádku, že nedodržují jistá pravidla,“ řekl Nečas (citovaný na stránkách Českého rozhlasu). 

Se svým ministrem ale sdílí názor, že se Francie chybovala, když na schůzku ministrů, která se uskuteční příští pondělí, pozvala jen některé vybrané země.  

Mezi pozvanými tak například zcela chybí Rumunsko a Bulharsko a pozvánku prý původně neobdržela ani předsedající země EU Belgie. Schůzky s prezidentem Sarkozym se nezúčastní ani zástupci z České republiky, byť v té době bude šéf české diplomacie Schwarzenberg pobývat v Paříži – jeho oficiální cesta do Francie se podle programu vlády proběhne právě 5.-6. září.