Kongres ODS: O nejvyšší posty se utkají i čtyři europoslanci

zdroj: vláda.cz

ODS si o víkendu zvolí své vedení. Favoritem na předsedu strany je bývalý ministr školství Petr Fiala, který se střetne se současnou místopředsedkyní Miroslavou Němcovou a europoslancem Edvardem Kožušníkem. Zkušenosti ze štrasburských pozic mají i další tři z dosud známých kandidátů na nejvyšší stranické pozice.

Tento víkend (18. a 19. ledna) se v Olomouci uskuteční 24. kongres Občanské demokratické strany. Ta si na něm zvolí nové vedení.

Jednoznačným favoritem na post předsedy strany je bývalý ministr školství a emeritní rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala. Ten získal nominaci dvanácti krajů. Vyzve ho europoslanec Edvard Kožušník nominovaný Libereckým krajem a stávající místopředsedkyně strany Miroslava Němcová.

O žádnou z nejvyšších funkcí se naopak nebude ucházet úřadující šéf ODS Martin Kuba. Ten opakovaně uvedl, že podle něj by se mělo do vedení strany dostat co nejvíce nových tváří.

Boj o eurovolby?

Přestože by podoba kandidátky pro evropské volby měla být představena až po kongresu, o určitém propojení mezi oběma událostmi se mezi veřejností mluví. Kandidát na 1. místopředsedu a europoslanec Jan Zahradil nedávno prohlásil, že skutečným důvodem Kožušníkovy kandidatury na předsedu strany je jeho snaha zvýšit své šance v květnových volbách do Evropského parlamentu.

„Všechno ostatní kolem toho jsou jen kecy zastírající pravý stav: totiž že jde o flek na příští eurokandidátce,“ uvedl doslova Zahradil, který byl také nominován oblastním sněmem ODS na Praze 6 na lídra evropské kandidátky, na svém facebookovém profilu.

Jak řekl nedávno redakci jeden z kandidátů na místopředsedu Jaroslav Kubera, Kožušník ale může podle něj změnit vnímání EU mezi českými občany, protože je velmi komunikativní.

„Stejně jako já má názor na to, že byrokratický mechanismus EU je špatný, ale to neznamená a priori odpor vůči integraci, což se málokdy rozlišuje. V České republice je zvykem, že když někdo řekne kritiku vůči EU, tak je hned označen za jejího nepřítele, tak to přece není,“ řekl Kubera EurActivu.

Účastní se i další europoslanci

Kromě Zahradila a Kožušníka se o místa ve vedení strany ucházejí ještě další dva europoslanci – Evžen Tošenovský a Oldřich Vlasák. Oba europoslanci redakci v minulých týdnech potvrdili, že mají zájem se účastnit i nadcházejících evropských voleb.

Kdo tedy zatím oznámil kandidaturu na některý z nejvyšších postů v ODS?

  • předseda: Petr Fiala, Edvard Kožušník, Miroslava Němcová
  • 1. místopředseda: Jiří Pospíšil, Jan Zahradil
  • místopředsedové: Alexander Bellu, Jiří Janků, Jaroslav Kubera, Martin Kupka, Drahomíra Miklošová, Martin Novotný, Petr Sokol, Bohuslav Sobotka, Evžen Tošenovský, Oldřich Vlasák, Miloš Vystrčil

Autor: Anna Kuznická