Kongres ODS by mohl objasnit i nominace pro volby do EP, kandidátky ale nepředstaví

Jan Zahradil (ODS); zdroj: EP

O víkendu si ODS zvolí nové vedení strany. V posledních dnech se na sociálních sítích objevil spor mezi kandidátem na předsedu Edvardem Kožušníkem a jeho kolegou z europoslaneckých lavic, který se uchází o post 1. místopředsedy, Janem Zahradilem. Ten zároveň oznámil, že získal nominaci oblastního sněmu na lídra evropské kandidátky. Koho z ODS ještě ve Štrasburku uvidíme?

ODS čeká tento víkend (18. a 19. ledna) kongres, na kterém si občanští demokraté zvolí nové vedení strany. Přestože by na něm ještě nemělo být rozhodnuto o podobě kandidátky pro květnové evropské volby, jeho výsledky by mohly směrem k blížícím se eurovolbám leccos naznačit. Před pěti lety v roce 2009 ODS evropské volby vyhrála.

O post předsedy ODS se uchází mimo jiné také europoslanec Edvard Kožušník. Jak uvedl na nedávné tiskové konferenci, předseda strany by podle něj měl kandidátku pro evropské volby zaštítit, a to i v případě, že by případný mandát nakonec nepřijal.

„Myslím si, a možná se tím budu od některých kolegů odlišovat, že pro ODS budou volby do Evropského parlamentu zásadní. Výsledky těchto voleb budou důležité pro naše starosty a zastupitele a jejich rozhodnutí, zda se vůbec budou ucházet o místo na kandidátkách ODS ve volbách do zastupitelstev obcí a Senátu. V žádném případě tedy nepůjde o volby druhého řádu a nový předseda spolu s novým vedením by měl za to převzít osobní záštitu a garanci,“ řekl Kožušník redakci v nedávném rozhovoru.

Poměrně ostrou kritiku si europoslanec vyslechl od kandidáta na 1. místopředsedu ODS a kolegy ze štrasburských lavic Jana Zahradila. „Vzkaz kolegovi: neznám v Evropě ani jednu relevantní politickou stranu – natož opoziční, kterou by vedl europoslanec,“ uvedl Zahradil na svém facebookovém profilu a dodal, že šéf opoziční strany by měl podle něj sedět v českém Parlamentu a „grilovat“ vládu. „Všechno ostatní kolem toho jsou jen kecy zastírající pravý stav: totiž že jde o flek na příští eurokandidátce,“ dodal Zahradil.

Češková končí, Zahradil lídrem?

Kromě kandidatury na 1. místopředsedu byl podle svých slov Zahradil „téměř jednomyslně“ nominován oblastním sněmem ODS na Praze 6 na lídra evropské kandidátky občanských demokratů.

Kdo se Zahradilovi v boji o tuto pozici postaví, zatím známé není. Finální podoba kandidátky by se měla řešit až po kongresu. Existuje navíc možnost, že budou o víkendu změněny stanovy, tedy i způsob schvalování kandidátek.  

Svůj zájem znovu kandidovat do Evropského parlamentu mezitím EurActivu potvrdili další europoslanci ODS – Evžen Tošenovský, Milan Cabrnoch a Oldřich Vlasák. Z rodinných důvodů naopak neplánuje svou účast v květnových volbách jediná žena, která momentálně ve Štrasburku za ODS zasedá, Andrea Češková.

„Ráda bych navázala na svou dosavadní práci. Nicméně za sebe musím říci, že mé dvě dcery se dostávají do školního věku a pro mne je momentálně velmi důležité, aby chodily do školy doma v České republice a abych jim mohla plnohodnotně pomáhat. Z tohoto důvodu o kandidatuře v příštích volbách do EP neuvažuji,“ řekl Češková EurActivu.

Autor: Anna Kuznická