Komise varuje před další recesí

Zdroj: CreativeCommons.org; autor: ralphbijker.

Evropské unii hrozí, že sklouzne do další recese. Pří příležitosti prezentace hospodářské prognózy na příští dva roky to dnes (10. listopadu) na tiskové konferenci uvedl eurokomisař pro měnovou a hospodářskou unii Oli Rehn.

„Růst se v Evropě zastavil a objevuje se riziko nové recese,“ prohlásil evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Oli Rehn. Hospodářská stagnace potrvá podle Bruselu až do roku 2012. 

Ekonomika by měla v příštím roce zaznamenat pouze 0,5% růst a návrat k pomalému růstu, tj. 1,5 %, se očekává až v roce 2013. Hospodářská prognóza na příští dvouleté období, kterou komisař představil, předpokládá, že se příliš nezmění ani stav na pracovních trzích, kde nyní panuje vysoká nezaměstnanost (zhruba 9 %). 

„I když se počet pracovních míst v některých členských státech zvyšuje, na úrovni EU jako celku se žádné skutečné zlepšení nezaměstnanosti neočekává,“ prohlásil Rehn.

Hospodářský výhled Evropy nepřeje ani investicím. Nejistota, která je spojená s šířící se dluhovou krizí v eurozóně, podle Bruselu přiměje podniky k tomu, aby více šetřily. Stejně na tom budou i domácnosti.  

Podle EU se ekonomika dostala do začarovaného kruhu. „Zdá se, že slábnoucí reálná ekonomika, nestabilní veřejné finance a zranitelný finanční sektor se vzájemně ovlivňují v začarovaného kruhu,“ píše se ve zprávě Komise. Důvěra a růst se mohou navrátit pouze tehdy, pokud se jej podaří rozbít. 

Některé země, jako například Řecko nebo Portugalsko, nemají podle dokumentu přílišnou šanci na to dostat se příští rok z recese. Stagnovat by měla i ekonomika Kypru, zatímco Itálie, která je nejvážnějším kandidátem na další oběť dluhové krize, by měla zaznamenat 0,1% růst. 

Komise také zhoršila výhled české ekonomiky. Na jaře Brusel počítal s tím, že Česká republika zaznamená 2% růst, zatímco nyní to bude o dvě desetiny procentního bodu méně. Zhoršily se i vyhlídky pro příští rok. Ještě na jaře Komise odhadovala nárůst na 2,9 %, nyní kalkuluje pouze s 0,7% navýšením. Jak ale podotýkají čeští ekonomové, v každém případě se jedná o horší čísla, než s kterými pracuje české ministerstvo financí. 

Rezort ve své poslední prognóze z konce října uvedl, že letos české hospodářství stoupne o 2,1 procenta a příští rok o jeden procentní bod. Jak ale připomíná ČTK, ministr financí Miroslav Kalousek již při prezentaci hovořil o tom, že úřad zřejmě už po novém roce čísla výrazně upraví (k horšímu).