Komise nemá se změnami ve služebním zákoně problém, říká ministryně pro místní rozvoj

fondy zákon o státní službě

© Úřad vlády ČR

Ministryně Klára Dostálová dnes v Bruselu jednala kvůli chystaným úpravám zákona o státní službě, které kritizuje opozice. Zákon byl přijat mimo jiné právě kvůli požadavkům Evropské komise a byl podmínkou pro čerpání evropských dotací. Oficiální hodnocení ze strany Komise zatím nepadlo.

Aktualizováno: článek byl 12. 3. doplněn o vyjádření Evropské komise.

Evropská komise nemá námitky ke změnám služebního zákona, které by měla příští týden schválit česká vláda v demisi. ČTK a Českému rozhlasu to po svém dnešním jednání v Bruselu řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Zástupcům unijní exekutivy prý dnes vyvracela „mýty“ kolem novely a obě strany podle ní došly k závěru, že chystané úpravy jsou technického rázu.

Evropská komise později odpoledne zdůraznila, že novelu českého služebního zákona zatím studuje, a žádné své hodnocení tudíž ještě nemá.

„Tak, jak je to dneska připraveno, jsou to technické změny, které povedou k vyšší kvalitě státní správy,“ řekla dnes v Evropské komisi ministryně Dostálová. Novela podle ní nemá žádný dopad na takzvanou „dohodu o partnerství“, na jejímž základě čerpá Česká republika peníze z evropských fondů.

„Komise uvítala informaci o chystaném doplnění zákona o civilní službě, kterou poskytla paní ministryně Dostálová. Komise na schůzce neposkytla žádné své hodnocení,“ zdůraznila později pro ČTK mluvčí unijní exekutivy. Komise nyní návrhy změn teprve studuje, a proto se svým komentářem bude moci přijít teprve v příštích týdnech.

Se zástupci Komise se česká strana dnes domluvila, že poté, co vláda novelu příští týden potvrdí, sejdou se ještě se zástupci unijní exekutivy k technickým jednáním představitelé ministerstva vnitra. „Jinak samozřejmě komise byla ráda, že jsme jim vyvrátili mýty, které proběhly v médiích,“ dodala Dostálová.

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) na konci února jednání o novele služebního zákona odložil.

Norma by měla uvolnit režim zaměstnávání náměstků na ministerstvech častějším hodnocením. Uvažuje se i o možnosti, aby mohli státní tajemníky hodnotit přímo ministři, nikoli jen vedení státní služby. Vláda také zvažuje otevření druhých kol výběrových jednání lidem mimo státní službu a zkrácení doby potřebné praxe.

Záměr kritizuje opozice, která v té souvislosti mluví o čistkách na ministerstvech. Zákon, který platí od ledna 2015, měl pomoci odpolitizovat státní službu, minulá vláda ho přijala i kvůli požadavkům Evropské unie. Loni ho novelizovala.