Komise má nové důkazy o dvojí kvalitě potravin. Problém se týká východních i západních států

© Shutterstock

Evropská komise dnes zveřejnila výsledky celoevropských srovnávacích testů potravin. Celkem se testovalo 128 produktů, z toho 11 mělo napříč státy totožný obal, ale výrazně odlišný obsah.

Coca-Cola, Kinder Pingui, přesnídávky Hipp nebo pudink od Dr. Oetekera mají v různých členských státech různé složení, přestože jsou ve stejném obalu. Vyplývá to ze zveřejněného celoevropského výzkumu, který nechala zpracovat Evropské komise.

Do testování se zapojilo celkem devatenáct členských států Evropské unie včetně České republiky. Ta je spolu s ostatními zeměmi Visegrádské čtyřky jedním z hlavních iniciátorů řešení problému dvojí kvality potravin.

Je dobře, že se dvojí kvalita dostala do předvolební debaty, říká Kruliš ze Spotřebitelského fóra

Instituce EU ještě dostatečně nepochopily závažnost problému s tzv. dvojí kvalitou zboží, říká předseda správní rady Spotřebitelského fóra Kryštof Kruliš. Pokud bude plánované české „zpřísnění“ pravidel dostatečně odůvodněno, z hlediska evropského práva by se podle něj nemělo jednat o problém.

Testování se týkalo celkem 128 produktů, u kterých měly členské státy podezření na problém dvojí kvality. Průzkumy potvrdily, že 9 procent produktů mělo rozdílné složení, přestože byly prodávané v totožném obalu. U dalších 22 procent výrobků bylo složení různé, zatímco obal podobný.

„Už podle stávající legislativy se jedná o klamání spotřebitele a už stávající směrnice to můžeš řešit,“ zdůraznila česká eurokomisařka Věra Jourová, která má v EU na starosti i oblast ochrany spotřebitele. Jourová také zdůraznila, že problém se týká států západní i východní Evropy.

Evropská komise se rozhodla situaci řešit poté, co se k ní dostaly výsledky několika nezávislých testů, které dokazovaly, že stejné obaly mohou napříč zeměmi EU obsahovat výrobky s různým složením. Srovnávací testy se ale lišily svou metodikou i zpracováním. Komise proto dala podnět k vytvoření jednotné testovací metodiky, která právě dnes přinesla své první výsledky.

Další kroky jsou již v rukou členských států. „Výsledky dáme k dispozici národním úřadům,“ uvedla Jourová. Státní inspekce mohou podle ní případy posuzovat jako klamání spotřebitele, což spadá do nelegálních obchodních praktik.

Video: Pizza jen s náhražkou sýra? Dvojí kvalita potravin v Evropě zůstává

Rybí prsty s menším obsahem masa u nás než v Německu nebo pizza, která obsahuje náhražku sýra, zatímco na Západě se prodává s mozzarellou. Jde jen o příklady výrobků, které jsou ve stejném obalu, ale na českém a západoevropském trhu mají různé složení.

Výrobci potravin měli šanci na obhajobu

Do vytvoření jednotné evropské metodiky se zapojili nejen odborníci z EU, ale také samotní výrobci potravin. Ti se také mohli v rámci průzkumu k odhaleným nesrovnalostem vyjádřit.

Hlavním argumentem výrobců byly často rozdílné národní normy pro potraviny nebo odlišné nutriční hodnoty základních surovin. Jako další důvod uvádí i chuťové preference, příkladem je Dr. Oeteker.

„Testovací průzkumy v jednotlivých zemích ukázaly, že očekávání ohledně chuti, barvy a konzistence se na trhu liší,“ uvedla společnost na svou obhajobu.

V případě pudinků se na základě národních chutí a preferencí mění například obsah vanilky a čokolády. Produkty v České republice a v Polsku podle Dr. Oetekera obsahují více kakaa než ty v Německu zkrátka proto, že to čeští spotřebitelé mají raději.

EU omezí „dvojí kvalitu“ zboží, úplně zakázaná ale nebude

Europoslanci dnes souhlasili s novými pravidly pro ochranu evropských spotřebitelů. Odhlasovaná směrnice se týká široké palety témat, mimo jiné tzv. „dvojí kvality“ zboží. V tomto ohledu však legislativa není tak přísná, jak Češi doufali.

Nutella se polepšila

Celoevropské testování poukázalo nejen na „hříšníky“, ale také na příklady pozitivní praxe. Jedním z nich je i Nutella, která se stala terčem srovnávacích průzkumů již dříve, přičemž výsledky poukazovaly na její odlišné složení napříč EU.

Podle dnes zveřejněných testů se ale Nutella rozhodla své produkty na evropském trhu harmonizovat. Testovaná Nutella prodávaná v českých obchodech měla totiž stejné složení, jako ta dostupná ve francouzských regálech.

Mezi premianty průzkumu jsou také rostlinné nápoje Alpro, těstoviny Barilla či cereálie Belvita. Testování se nevyhýbalo ani alkoholickým nápojům, ze kterých nevyšla s dobrými výsledky Coronna Extra.

Spolupráce inspekčních úřadů a další testy

Podle Evropské komise by k vyřešení problému dvojí kvality přispěla větší míra spolupráce národních inspekčních úřadů. „Inspekce fungují dobře v rámci jednoho státu, spolupráce v zahraničí je již horší,“ vysvětlila Jourová s tím, že do podzimu by se chtěla tomuto problému nadále věnovat.

Spolu se zveřejněním výsledků srovnávacích testů unijní exekutiva vyhlásila i nový grant. Celkem 1,26 milionu eur má směřovat na další testování a odhalování klamavých praktik.

Problém dvojí kvality se navíc netýká pouze potravin, ale také drogistického zboží nebo třeba automobilových pneumatik. Právě na další produkty, u kterých hrozí klamání spotřebitele, by se měly testy v budoucnu zaměřit.

Dvojí složení potravin? Nechceme eurochuť, ale stejnou kvalitu, říká Sehnalová

Europoslanci chtějí zamezit prodeji zboží, které sice může v jednotlivých zemích vypadat stejně, ale liší se svým složením.