Komise: ČR musí přidat v modernizaci státní správy

zdroj: ShutterStock.

Tento článek je součástí Special reportu: ČR a evropský semestr

Česká státní správa potřebuje modernizovat a vláda musí zesílit boj proti korupci. Obojí totiž negativně dopadá na růst hospodářství země a komplikuje efektivní vynakládání prostředků z evropských fondů. Ve svých sedmi doporučeních, které pravidelně obdrží každá členská země EU, na to v případě České republiky upozorňuje Evropská komise.

To, že česká státní správa potřebuje moderní update jako sůl, už vědí i v Evropské komisi. A to, že se to českým úřadům stále nedaří, také. Evropská komise na to upozorňuje ve „vysvědčení“, které pravidelně v rámci tzv. evropského semestru uděluje všem 28 členským zemím. V případě České republiky není v této souvislosti nejlichotivější, země prý od loňského roku pokročila pouze „omezeně“.

„Evropská komise má pravdu, když situaci označuje termínem ´omezený pokrok´, což je druhá nejhorší kategorie hned za kategorií ´žádný pokrok´,“ řekl redakci Radim Bureš z Transparency International.

Pozitivních trendů je málo

Vloni Evropská komise České republice doporučila, aby se v následujícím roce soustředila především na plnění své protikorupční strategie, (konečně) přijala služební zákon, lépe spravovala finanční prostředky z EU a posílala kapacity, pokud jde o realizaci veřejných zakázek. Země si to ale příliš k srdci nevzala, řadu důležitých opatření sice nastartovala, dále než za pokročilé stádium přípravy se nedostala. Důvodem je i výměna politiků v čele státu, k níž došlo po předčasných volbách na podzim loňského roku.

„Koaliční strany vlády Bohuslava Sobotky šly do voleb s velmi sympatickým programem omezení rozkrádání, což prosazovalo ANO, či funkční a efektivní stát, na který kladla důraz ČSSD. V praktické politice však pozitivních trendů vidíme velmi málo,“ myslí si již citovaný Bureš, který lituje, že vláda nevzala za svou protikorupční strategii z pera minulých vlád. „Této věcně správné a kvalitní strategii není věnována žádná politická pozornost,“ dodává.

Na „absenci jednoznačné politické odhodlanosti“ upozorňuje i materiál Komise. Té také vadí, že Česká republika viditelně nepokročila v reformách v oblasti transparentnosti ve vlastnictví firem, nezávislosti státního zastupitelství, střetů zájmů, svobody informací, regulace lobbování či služebního zákona.

Bude líp?

Ne zcela fungující státní správa souvisí i s rozdělováním prostředků z evropských fondů. Spolu s institucionální kapacitou ji Evropská komise považuje za nejzásadnější předpoklady pro čerpání prostředků z EU v novém programovém období 2014–2020.

Pro prvního náměstka ministryně pro místní rozvoj Daniela Brauna, který má v České republice přípravu nového sedmiletého období na starosti, nejsou výtky na adresu českých programů žádným překvapením. Zdůrazňuje, že vláda si slabiny současné „sedmiletky“ uvědomuje a bude se jim snažit do budoucna předcházet. „Doporučení Evropské komise směřují ke zjednodušení implementační struktury, zlepšení administrace fondů, což je naprosto v souladu s tím, co jsme připravili pro období 2014-2020,“ řekl novinářům.

Vláda chce čerpání v příštích sedmi letech zefektivnit především posílením centrální koordinace programů, symbolizované sloučením regionálních operačních programů do jednoho, a zlepšením celkového systému řízení a kontroly, dodal.

„Omezení počtu operačních programů a nastavení Jednotného metodického prostředí, tedy v současné době připravovaná opatření, by představovalo významné zlepšení efektivního využívání evropských fondů,“ řekl k tomu redakci Bureš z Transparency International.

Dějí se velké věci

Na nutnost přijetí kvalitního služebního zákona upozorňuje i Jiří Fuchs z konzultantské společnosti Cyrrus Advisory. Nesystematická práce státních orgánů se podle něj negativně projevuje například při zavádění evropských pravidel do českých podmínek. „V praxi to funguje tak, že se připravuje nějaký předpis nebo nové pravidlo, ministerstva na něj příjemce dotací nepřipravují, najednou vejde v platnost a dějí se velké věci,“ řekl redakci.

Fuchs ale zůstává optimistický a věří v pozitivnější zítřky. „Myslím, že vůle dělat dotace a veřejné zakázky lépe a transparentněji zde opravdu je,“ uvedl s tím, že oceňuje snahu s předstihem komunikovat připravovaná nová pravidla, aby se na ně mohli připravit zejména žadatelé o evropské dotace a realizátoři veřejných zakázek.

Specifická doporučení Evropské komise, která následně schvalují členské státy, mají za cíl upozorňovat jednotlivé země na jejich konkrétní systémové problémy a dávat jim doporučení, jak je nejlépe odstranit. Dnes (4. června) se jim na své schůzi věnovala i vláda premiéra Sobotky.

Autor: Lucie Bednárová.