Komise Česku prodloužila lhůtu na odpověď k auditu o střetu zájmů premiéra Babiše

© European Union 2020

Vzhledem ke koronavirové krizi a na žádost ministerstva pro místní rozvoj Komise o dva měsíce prodloužila lhůtu, do které musí Česko odpovědět na audit týkající se střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše.

O prodloužení informovala Česká televize na základě vyjádření ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (nestr. za ANO).

Původně měla lhůta vypršet na konci tohoto týdne, nyní má Česko na odpověď čas do 5. června. Svou žádost ministerstvo zdůvodňuje aktuální situací ohledně koronavirové pandemie. Jak už dříve uvedl mluvčí MMR Vilém Frček pro server iROZHLAS.cz v jejím důsledku totiž „jak české, tak evropské orgány prioritně usilují o rychlou úpravu podmínek využívání fondů Evropské unie jako pomoci ekonomických dopadů pandemie“.

Na odpovědi ale podle něj stát dále pracuje. Evropská komise předala stálému zastoupení ČR při Evropské unii český překlad auditu, týkajícího se dotací ze strukturálních fondů pro Agrofert, na začátku února. Tehdy začala dvouměsíční lhůta, v níž se Česko mělo ke zprávě vyjádřit. Originál textu, podle něhož je Andrej Babiš ve střetu zájmů, dorazil do Česka již na konci listopadu.

Šéfka kontrolní mise EP: V Česku není funkční systém, který by odhalil střet zájmů

Mise kontrolního výboru Evropského parlamentu v Česku si odnáší řadu odpovědí, ale i řadu otázek. V zemi údajně chybí systém pro odhalování střetu zájmů. 

Premiér má podle unijního auditu přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem Agrofert a SynBiol a má dále zájem na hospodářském úspěchu holdingu Agrofert.

Podle auditorů to ovlivnilo nestrannost rozhodování premiéra, protože z titulu svých politických funkcí rozhodoval o záležitostech týkajících se unijních fondů. Evropské dotace udělené holdingu od účinnosti nyní platné verze zákona o střetu zájmů, tedy od února 2017, jsou tak podle auditu v rozporu se zákonem. Česko by tak mohlo na dotacích přijít o několik stovek milionů korun. Premiér ale jakýkoliv střed zájmů odmítá.

Na plénu Evropského parlamentu se řešily kauzy českého premiéra Babiše

Obnovení trestního stíhání českého premiéra Andreje Babiše se dnes dostalo na program plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Hlavní náplní diskuse byla rozepře europoslanců, jestli by Parlament vůbec měl tento případ řešit.