Kolorektální karcinom nezabíjí jen seniory, má políčeno i na jedince v produktivním věku

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Ohmega1982.

Rakovina tlustého střeva a konečníku neohrožuje pouze starší populaci, ale je nebezpečná i pro generace v produktivním věku. Podle dostupných údajů je mezi českými nemocnými, kterým bylo toto nádorové onemocnění diagnostikováno, více než 60 % osob ve věku do 65 let.

„Přestože riziko vzniku kolorektálního karcinomu stoupá společně s věkem, značné části pacientů je toto onemocnění diagnostikováno v produktivním věku,“ uvedl na včerejším (14. května) setkání s novináři, které organizovalo Občanské sdružení Onkomaják, Ondřej Májek z Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity v Brně. 

Rakovina tlustého střeva a konečníku tak zdaleka nemá políčeno pouze na osoby staršího věku, ale i na mladší generace. Podle dostupných údajů je v České republice 66 % pacientů s tímto onemocněním, kteří ještě neoslavili 65. narozeniny. 

Počet pacientů poroste 

„Kolorektální karcinom je zabiják českých lidí, který zabíjí zbytečně,“ uvedl na stejné akci Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti a ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně. V České republice si totiž diagnózu nádorového onemocnění tlustého střeva a konečníku každoročně vyslechne více než 8 tisíc lidí a téměř polovina z nich na ni zemře. Pokud je ale u pacienta nemoc odhalena včas, má poměrně vysokou šanci na uzdravení – až 95 %. 

Osoby nad 50 let věku by se proto měly účastnit preventivního screeningového vyšetření a každý rok podstoupit test na skryté krvácení do stolice. Jakmile dosáhnou 55 let, mohou si vybrat mezi tímto testem a vyšetřením tlustého střeva (kolonoskopií). Pokud kolonoskopie výskyt nádoru vyloučí, stačí vyšetření opakovat jednou za 10 let. 

Vyšší účast ve screeningovém vyšetření, která podle údajů Ministerstva zdravotnictví dosahuje přibližně 25 %, by mělo zajistit adresné zvaní, které bude podle rezortu zahájeno ještě letos. I přesto, že je velmi obtížné předpovědět, jak budou na zvací dopisy k účasti ve screeningu reagovat samotní občané, odborníci věří, že účast vzroste alespoň o 30 %.  

„Smyslem adresného zvaní by mělo dostat co nejvíce lidí k lékařům, především ovšem těch lidí, kteří se preventivních prohlídek neúčastí. Pokud situaci nezměníme, musíme se připravit na rostoucí počet nemocných, kteří budou potřebovat nákladnou léčbu,“ zdůraznil Májek. 

„Předpověď pro rok 2013 říká, že zejména v důsledku stárnutí české populace počet pacientů bude přibývat, a dá se proto předpokládat, že v tomto roce bude devět tisíc nových pacientů a bude tu žít téměř 60 tisíc pacientů s tímto zhoubným nádorem,“ dodal. 

Onkolog Vorlíček proto zdůrazňuje, že je potřeba více zapracovat i na dostupnosti péče, která je v České republice rozdílná. „Dostupná data ukazují, že navzdory standardizovaným postupům existují u nás velké regionální rozdíly v pokrytí populace screeningovým vyšetřením ve včasné dostupnosti vybrané léčby,“ uvedl. Údaje IBA MU hovoří o tom, že nejvíce na prevenci kolorektálního karcinomu slyší obyvatelé Olomouckého kraje (přes 32 %), nejméně na ni dají Pražané (18 %).

Strach z vyšetření 

Jedním z důvodů, proč se občané vyšetření vyhýbají, může být i obava z konfrontace se špatnými zprávami a také z bolesti při podstoupení kolonoskopie. Tu se nedávno rozhodl překonat i známý herec Miroslav Etzler a podle svých slov nelituje.  

„Znám spoustu lidí, kteří mají pocit, že vyšetření je nesnesitelná věc. Je to obestřeno mýty o bolestivosti a nepříjemnosti,“ řekl novinářům. „Dozvěděl jsem se, že střeva mám čistá. Pocítil jsem vlastně velkou úlevu, vzhledem k mému někdejšímu stylu života a genetické predispozici (na rakovinu tlustého střeva a konečníku zemřel Etzlerův otec; pozn. red.) jsem to nečekal. Rozhodl jsem se přestat kouřit a trochu dbát o to, co jím,“ dodal. 

Nádorové onemocnění tlustého střeva a konečníku je v letošním roce hlavním tématem preventivních akcí nejen ve světě, ale i v České republice. Na 15. května připadá Český den proti rakovině, který je známý také jako „květinový den“. Již po sedmnácté jej organizuje Liga proti rakovině. Více informací najdete zde.